Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Przeniesienie na inne stanowisko

Pytanie Czytelnika

15 maja sekretarz szkoły otrzymał od dyrektora gimnazjum informację o zmianie pracodawcy z dniem 01 września. W informacji między innymi zawarta jest treść, że warunki pracy i płacy nie ulegają zmianie. Pani sekretarz od września nie będzie już pełniła swoich obowiązków, gdyż zostanie starszym referentem. Sekretarzem będzie pani ze szkoły podstawowej. Czy przeszeregowanie pani sekretarz z dniem 01 września będzie dokonane aneksem przez dyrektora szkoły podstawowej?

Odpowiedź naszego eksperta

Przeniesienie sekretarza na stanowisko starszego referenta może być dokonane 1 września przez dyrektora szkoły podstawowej. Dopiero wtedy sekretarz gimnazjum zostanie  pracownikiem szkoły podstawowej.

Uzasadnienie:

Pracownicy niepedagogiczni zatrudnieni w dotychczasowym gimnazjum z dniem włączenia gimnazjum do ośmioletniej szkoły podstawowej, staną się pracownikami szkoły podstawowej, a dyrektor dotychczasowego gimnazjum powinien poinformować pracowników na piśmie o powyższym fakcie do dnia 15 maja roku, w którym nastąpi włączenie gimnazjum.

Zasadą jest kontynuowanie pracy na dotychczasowych stanowiskach, wymiarze zatrudnienia i warunkach płacowych. Ewentualne zmiany wymagają podjęcia czynności z zakresu prawa pracy. Zmiana stanowiska, wymiaru etatu lub wynagrodzenia może nastąpić za zgodą pracownika w pisemnej formie, w praktyce często nazywanej porozumieniem zmieniającym lub aneksem. Brak zgody pracownika niepedagogicznego na zmianę warunków pracy i płacy, w tym na obniżenie wymiaru zatrudnienia może skutkować dokonaniem wypowiedzenia zmieniającego w trybie art. 42 Kodeksu pracy.

Natomiast sama zmiana stanowiska i ewentualnie wynagrodzenia, ale bez zmiany wymiaru zatrudnienia może nastąpić w szkole samorządowej  na podstawie art. 230 ust. 2 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe w zw. z art. 23 ustawy o pracownikach samorządowych. W przypadku reorganizacji jednostki pracownika samorządowego zatrudnionego w publicznym gimnazjum można przenieść na inne stanowisko odpowiadające jego kwalifikacjom (bez zgody pracownika), jeżeli ze względu na likwidację zajmowanego przez niego stanowiska nie jest możliwe dalsze jego zatrudnienie na tym stanowisku.

Pracownik zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia, jeżeli jest ono wyższe od wynagrodzenia przysługującego na nowym stanowisku przez okres 6 miesięcy następujących po miesiącu, w którym pracownik został przeniesiony na nowe stanowisko.

Ustawa nie wskazuje trybu, ani terminu przeniesienia.

Podstawa prawna:

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.