Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Przedłużenie stażu awansu zawodowego

Pytanie Użytkownika

Nauczycielka jest w trakcie stażu na Nauczyciela mianowanego. Ok. 20 maja 2014 r. przejdzie na urlop macierzyński. Kiedy powinna wrócić do pracy, aby staż nie został przerwany i mogła go kontynuować? Czy będzie mogła skorzystać z całego wydłużonego urlop macierzyńskiego bez komplikacji w kwestii stażu?

Odpowiedź naszego eksperta

Przerwa w stażu – nie dłuższa niż rok

Zgodnie z art. 9d ust. 5 ustawy Karta Nauczyciela w przypadku nieobecności Nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy w skutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. Jednak w przypadku nieobecności dłuższej niż rok Nauczyciel obowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.

Z uwagi na powyższe:

  • jeżeli nieobecność Nauczyciela jest krótsza niż miesiąc, to nie ma ona wpływu na termin zakończenia stażu;
  • jeżeli nieobecność jest dłuższa niż rok – przerywa staż i Nauczyciel musi zacząć go od nowa (zgodnie z wyrokiem z dnia 18 czerwca 2009 r., IV SA/Wr 58/08 Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu każde przerwanie odbywania stażu przez Nauczyciela trwające dłużej niż rok wymaga odbycia stażu w pełnym wymiarze);
  • w przypadku nieobecności Nauczyciela trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, a krócej niż rok, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności (należy uwzględniać tylko te nieobecności, które trwają nieprzerwanie dłużej niż miesiąc i je zsumować).

Przedłużenie stażu

Jeżeli staż wymaga przedłużenia, Dyrektor powinien wyznaczyć ostateczny termin jego zakończenia (uwzględniający okresy jego przedłużenia). Przy wyliczeniu okresu, o który należy przedłużyć staż, bierze się pod uwagę nieobecności przypadające tylko na wyznaczony okres stażu.

W pytaniu nie podano, kiedy staż  się rozpoczął lub kiedy ma być zakończony. Zakładam, że kończy się 31 maja 2014 r. Staż przedłuża sie licząc od dnia, kiedy miał się skończyć, czyli po upływie wymaganego okresu od jego rozpoczęcia (po upływie 2 lat i 9 miesięcy odbywania stażu). W związku z tym, że staż w normalnym trybie kończy się z dniem 31 maja danego roku, przedłużenie stażu należy liczyć od 1 czerwca, czyli od kolejnego dnia po dniu zakończenia stażu. W naszym przypadku od 1 czerwca 2014 r., a nie od dnia powrotu po okresie nieobecności.

Jeżeli w tym okresie stażu nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim, to należy ten staż przedłużyć o okres tej nieobecności – pod warunkiem, że każda nieobecność z osobna trwała dłużej niż miesiąc. Jeżeli nieobecność będzie trwała dłużej niż rok, to należy zacząć staż od nowa.

Nowy wymiar urlopu macierzyńskiego

Niestety po wprowadzeniu zamian w zakresie urlopów związanych z macierzyństwem nie znowelizowano art. 9d Karty Nauczyciela.  Co prawda pojawił się poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela (druk nr 1501), który przewidywał zmianę tego przepisu w taki sposób, aby osoba, która przebywa na urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim, nie musiała powtarzać stażu, jednak przepadł on w trakcie prac legislacyjnych.

Obecnie zatem jedynym rozwiązaniem, aby nie powtarzać stażu, jest nie przekroczenie roku nieobecności w pracy.

Należy też dodać, że zgodnie z art. 9h ust. 1 pkt 1 KN w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących awansu zawodowego Nauczycieli, w tym również dotyczących terminu zakończenia stażu, wymagających rozstrzygnięcia prawnego, można zawrócić się z prośbą o rozstrzygnięcie do organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą.

 

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97 poz. 674 ze zm.),  art. 9d ust. 5.

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.