Drodzy dyrektorzy!
Informujemy, że serwis Doradca Dyrektora zostaje przeniesiony na portal Librus Szkoła (szkola.librus.pl).
Na portalu będą nadal publikowane artykuły z zakresu prawa oświatowego, aktualności MEN czy porady ekspertów. Dodatkowo będziecie Państwo mieli okazję zapoznać się z publikacjami dotyczącymi m.in. dydaktyki, rozwoju czy zarządzania. Spodziewajcie się materiałów dydaktycznych, ciekawostek i dużo inspiracji. Zapraszamy do śledzenia!
Informujemy również, że dyrektorzy posiadający wariant Altum systemu Synergia, nadal mogą zadawać pytania naszym ekspertom, pisząc na adres prawo.oswiatowe@librus.pl.
Szukając sposobu na pełnienie nadzoru nad realizacją treści programowych, określiłam kształt planów wynikowych, na których w przejrzysty sposób będzie można kontrolować realizację szczegółowych wymagań. Zwrócono mi jednak uwagę, że nie tworzy się już planów wynikowych, tym bardziej „zbiurokratyzowanych” rozbudowanych dokumentów. Kto ma rację?
Nauczyciel planuje swoją pracę dydaktyczną, czyli przygotowuje do realizacji przewidziany programem materiał nauczania. Może też korzystać z propozycji Wydawnictwa lub Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, które proponują różnorodne formy takiego planu dydaktycznego. W ostatnich latach plany te przyjęły dość rozbudowaną formę tzw. planów wynikowych.
W październiku 2007 roku Ministerstwo Edukacji Narodowej zajęło stanowisko w sprawie zaniechania wymagania od Nauczycieli i Dyrektorów szkół nie zawsze uzasadnionych obowiązków biurokratycznych. MEN zachęca do wspierania pracy Nauczycieli bez obarczania ich zbędnymi obowiązkami. Stwierdza nawet, że żaden przepis nie nakazuje Nauczycielowi tworzenia takich planów.
Z drugiej strony szkoły zostały zobowiązane do skrupulatnego kontrolowania realizacji treści programowych. Trudno jest znaleźć kompromis pomiędzy odejściem od biurokracji a szczegółowym kontrolowaniem realizacji programów nauczania.
Jednak w tym samym piśmie wyraźnie stwierdzono, że:
obowiązek taki [tworzenia planów dydaktycznych] można wprowadzić w statucie szkoły w części dotyczącej zadań nauczycieli.
Przypomnę, że pierwszy statut nadaje szkole Organ Prowadzący. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że jest uprawniony do stawiania takich wymagań. Oczywiście późniejszych zmian w statucie dokonuje Rada Pedagogiczna.
Ostatecznie jednak to Dyrektor jest odpowiedzialny za organizację pracy oraz realizację programów nauczania i ma możliwość wydawania zarządzeń oraz poleceń służbowych. Jest więc też uprawniony do określenia formy planu dydaktycznego. Może być to również forma elektroniczna, coraz częściej spotykana w szkołach z e-dziennikiem. Wskazane byłoby jednak umieszczenie odpowiednich zapisów w jednym z dokumentów prawa wewnątrzszkolnego.
Podstawa prawna: List Sekretarza Stanu MEN z tekstem stanowiska.
Autor: Marek Roszkowski – były Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Olsztynie, konsultant oświatowy.
Zapraszamy do zapoznania się z najpowszechniej używanym w Polsce systemem e-dziennika. Od września 2013 roku ponad 1000 szkół w Polsce zdecydowało się nie prowadzić dokumentacji przebiegu nauczania w formie tradycyjnej i pracuje wyłącznie na dokumentacji elektrycznej z wykorzystaniem e-Dziennika Librus. Więcej informacji na temat naszego systemu mogą Państwo znaleźć tutaj.