Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Prawo Nauczyciela do emerytury

Pytanie Użytkownika

W naszej szkole pracują Nauczycielki, które od dwóch lat posiadają uprawnienia emerytalne i mają 57 oraz 58 lat. Czy w takim razie korzystają one z okresu ochronnego i nie można im wypowiedzieć umowy o pracę zgodnie z Kodeksem pracy?
Ochrona z art. 39 k.p. przysługuje osobom, które jeszcze nie nabyły prawa do emerytury i w przypadku zwolnienia z pracy ze względu na wiek mogą jej nie zdobyć oraz nie będą posiadać środków do życia. Czy w przypadku Nauczycielek, które nabyły uprawnienia emerytalne, obowiązuje ochrona przed wypowiedzeniem?

Odpowiedź naszego eksperta

Uprawnienia emerytalne Nauczycieli (przywilej Nauczycieli) reguluje art. 88 ustawy Karta nauczyciela. Zapisy w niej zawarte dotyczą możliwości przejścia Nauczyciela na emeryturę bez względu na wiek, po rozwiązaniu stosunku pracy na jego wniosek i po spełnieniu przez Nauczyciela łącznie warunków:

  1. trzydziestoletniego okres zatrudnienia,
  2. w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze,
  3. nabytych do końca 2008 roku.

Jeśli Nauczycielki, których dotyczy pytanie, spełniły te warunki do końca 2008 roku, to mają uprawnienia emerytalne od 5 lat i Dyrektor może im wypowiedzieć warunki pracy w trybie art. 20 ust. 1 ustawy Karta nauczyciela. Nauczycielki z tego tytułu otrzymają odprawę w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Możliwe jest też ograniczenie zatrudnienie za zgodą Nauczyciela w trybie art. 22 ust. 2. ustawy Karta nauczyciela.

Dla wyżej wymienionych uprawnień emerytalnych nie mają zastosowania zapisy zawarte w Kodeksie pracyUprawnienia emerytalne Nauczycieli i uzyskanie prawa do emerytury w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego to dwie różne kwestie.

Regulacja zawarta w ustawie Kodeks pracy (art. 39) dotyczy wieku emerytalnego i uzyskania prawa do emerytury w związku z jego osiągnięciem (dla kobiet 60 lat i 4 miesiące w 2013 r. z ustawy o emeryturach i rentach z FUS). Nie dotyczy ona jednak uprawnień emerytalnych.

Zgodnie z Kodeksem pracy:

art. 39.  Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Jeżeli Nauczyciel, tak jak w podanym przykładzie, nabędzie prawo do emerytury ze względu na wiek w okresie 4 lat, to pracodawca nie może mu wypowiedzieć umowy o pracę.

 

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (tj. Dz. U. z 2006 r. Nr 97 poz. 674 ze zm.), art. 88 ust.1, 1a, 1b;
  • Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze  zm.), art. 39;
  • Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 1998 r. nr 162, poz. 1118 ze  zm.).

 

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.