Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Pracowniczy staż pracy nauczyciela

Pytanie Czytelnika

Czy zatrudnienie w charakterze pracownika naukowego w instytucie badawczym może być zliczone do stażu pracy nauczyciela?

Odpowiedź naszego eksperta

Zatrudnienie w charakterze pracownika naukowego na podstawie umowy o pracę wlicza się do pracowniczego staż pracy nauczyciela. Ważne jest jednak ustalenie, na jaką okoliczność staż pracy jest ustalany (np. do nagrody jubileuszowej, dodatku za wysługę lat, stażu emerytalnego, a może stażu pracy do pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia). W niektórych przypadkach liczy się tylko staż pracy w oświacie.

Niemniej jednak do wyliczenia takich świadczeń jak nagroda jubileuszowa czy dodatek za wysługę wskazany staż na stanowisku pracownika naukowego wlicza się do pracowniczego stażu pracy. Staż pracy obejmuje łączny okres zatrudnienia pracownika w ramach stosunku pracy. Przez zatrudnienie należy rozumieć wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy.

Do stażu pracowniczego zalicza się nie tylko okresy pozostawania w zatrudnieniu, ale także inne okresy, gdy przepisy prawa tak stanowią. Na podstawie odrębnych przepisów do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, wliczeniu podlegają m. in. następujące okresy:

  • czynnej służby wojskowej,
  • pobierania zasiłku dla bezrobotnych,
  • pracy w gospodarstwie rolnym lub prowadzenia takiego gospodarstwa.

Podstawa prawna:

 

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.