Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Praca Nauczyciela w sobotę

Pytanie Użytkownika

Jakie wynagrodzenie przysługuje Nauczycielowi za opiekę nad Uczniami podczas konkursów przedmiotowych ogłoszonych przez Kuratora oświaty, pikników naukowych organizowanych w soboty lub w niedziele? Czy można Nauczycielowi wypłacić godziny ponadwymiarowe za czas ich trwania czy należy mu się dzień wolny? Jaki to ma być dzień – czy decyduje o tym Dyrektor czy Nauczyciel sam go wskazuje? Czy Nauczyciel wykazuje w dniu wolnym, który otrzymał za pracę w sobotę (niedzielę), wynikające z przydziału czynności godziny ponadwymiarowe, mimo że ich nie przepracował? Terminy konkursów i akcji ustalane są przez inne instytucje, szkoła nie ma na to wpływu.

Odpowiedź naszego eksperta

Zgodnie z art. 42 ust. 1 oraz art. 42c ust. 1–2 Karty nauczyciela czas pracy Nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo, rozłożonych na 5 dni pracy. Stosownie do treści art. 42c ust. 3 i 4 Karty nauczyciela za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy Nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach (podkreślić należy, że to sformułowanie oznacza wyjątkowość, a nie regułę) Karta Nauczyciela dopuszcza zamiast udzielenia dnia wolnego wypłacenie Nauczycielowi odrębnego wynagrodzenia. Wynagrodzenie powyższe przysługuje za każdą godzinę pracy i jest obliczane jak za godzinę ponadwymiarową. Natomiast w sytuacji, gdy w którykolwiek z 5 dni pracy Nauczyciela przypadnie święto i Nauczyciel w tym dniu wykonuje pracę, powinien być mu udzielony inny dzień wolny od pracy, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast dnia wolnego – wypłacone wynagrodzenie ze 100% dodatkiem.

Decyzję, kiedy oddać wolne, podejmuje Dyrektor w uzgodnieniu z zainteresowanym. Za pracę w dniu wolnym Nauczyciel powinien dostać cały dzień wolny, nawet jeżeli pracował tylko kilka godzin.

Powyższa zasada dotycząca udzielania wolnego za prace w dniu wolnym od pracy znajduje zastosowanie tylko w wyjątkowych sytuacjach, jak np. udział Nauczyciela jako opiekuna w turnieju międzyszkolnym, olimpiadzie lub innej imprezie, która z uwagi np. na swój duży zasięg nie może być zorganizowana w terminie przypadającym od poniedziałku do piątku.

Generalnie Nauczyciel szkoły feryjnej nie może być przez pracodawcę zobowiązany do realizowania zadań w związku z wykonywanymi obowiązkami w ramach zawartego stosunku pracy w soboty i niedziele. Jak wynika z praktyki, Nauczyciel szkoły feryjnej z uwagi na 5-dniowy tydzień pracy szkoły nie ma bowiem faktycznej możliwości odebrania dnia wolnego w innym terminie, bez uszczerbku dla szkoły i Uczniów.

 

Podstawa prawna:

Autor: Dariusz Skrzyński, prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

 

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.