Drodzy dyrektorzy!
Informujemy, że serwis Doradca Dyrektora zostaje przeniesiony na portal Librus Szkoła (szkola.librus.pl).
Na portalu będą nadal publikowane artykuły z zakresu prawa oświatowego, aktualności MEN czy porady ekspertów. Dodatkowo będziecie Państwo mieli okazję zapoznać się z publikacjami dotyczącymi m.in. dydaktyki, rozwoju czy zarządzania. Spodziewajcie się materiałów dydaktycznych, ciekawostek i dużo inspiracji. Zapraszamy do śledzenia!
Informujemy również, że dyrektorzy posiadający wariant Altum systemu Synergia, nadal mogą zadawać pytania naszym ekspertom, pisząc na adres prawo.oswiatowe@librus.pl.
Nauczyciel zatrudniony w naszej palcówce w niepełnym wymiarze godzin pracuje również w innej placówce na cały etat. W czasie egzaminów próbnych zmieniona została organizacja pracy szkoły. Nauczyciel od godz. 7.30 nadzorował przebieg egzaminu próbnego. Nie mógł jednak zostać w naszej szkole dłużej niż do 10.30 (przy normalnej organizacji kończy wtedy swoje lekcje planowe), gdyż rozpoczynał pracę w innej szkole. Za tego Nauczyciela wyznaczone zostały doraźne zastępstwa. Czy powinnam temu Nauczycielowi potrącić z wynagrodzenia za 2 godziny lekcyjne, których nie zrealizował?
W mojej ocenie miała Pani prawo wymagać, żeby Nauczyciel realizował ustalone pensum. Fakt kolizji godzin w obu szkołach nie ma znaczenia z Pani punktu widzenia. Przydział godzin w ciągu roku może się przecież zmieniać. Z punktu widzenia prawa pracy czy prawa oświatowego dodatkowe zatrudnienie Nauczyciela nie powinno mieć wpływu na podstawowy stosunek pracy i odwrotnie.
Niemniej jednak możliwe jest teraz odliczenie wynagrodzenia za nierealizowane godziny. Nauczyciel otrzymujący wynagrodzenie z góry powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu wynagrodzenia w każdej sytuacji niewykonywania pracy.
Nauczycielowi wynagrodzenie zasadnicze oraz stałe składniki wynagrodzenia wypłacane są z góry. Jednakże na tle zachowującego aktualność orzecznictwa sądowego należy podkreślić, że w razie niewykonywania pracy przez pracownika, który otrzymał wynagrodzenie z góry, istnieje obowiązek zwrotu nadpłaconego wynagrodzenia, ponieważ nie powstało do niego prawo.
Tak stanowił Sąd Najwyższy w uchwale z 8 grudnia 1994 r. (sygn. akt I PZP 49/94). Jednocześnie w wyroku z 11 października 1994 r. (sygn. akt I PRN 81/94) Sąd Najwyższy stwierdził, że z wynagrodzenia za pracę odlicza się w pełnej wysokości kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, co wynika z art. 87 § 7 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
Podstawa prawna: Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r., nr 21, poz. 94 ze zm.).
Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.
Odpowiedzi na pytanie udzielił ekspert Dyrektorium.pl - portalu redagowanego przez