Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Potrącenie z wynagrodzenia

Pytanie Użytkownika

Nauczyciel zatrudniony w naszej palcówce w niepełnym wymiarze godzin pracuje również w innej placówce na cały etat. W czasie egzaminów próbnych zmieniona została organizacja pracy szkoły. Nauczyciel od godz. 7.30 nadzorował przebieg egzaminu próbnego. Nie mógł jednak zostać w naszej szkole dłużej niż do 10.30 (przy normalnej organizacji kończy wtedy swoje lekcje planowe), gdyż rozpoczynał pracę w innej szkole. Za tego Nauczyciela wyznaczone zostały doraźne zastępstwa. Czy powinnam temu Nauczycielowi potrącić z wynagrodzenia za 2 godziny lekcyjne, których nie zrealizował?

Odpowiedź naszego eksperta

W mojej ocenie miała Pani prawo wymagać, żeby Nauczyciel realizował ustalone pensum. Fakt kolizji godzin w obu szkołach nie ma znaczenia z Pani punktu widzenia. Przydział godzin w ciągu roku może się przecież zmieniać. Z punktu widzenia prawa pracy czy prawa oświatowego dodatkowe zatrudnienie Nauczyciela nie powinno mieć wpływu na podstawowy stosunek pracy i odwrotnie.

Niemniej jednak możliwe jest teraz odliczenie wynagrodzenia za nierealizowane godziny. Nauczyciel otrzymujący wynagrodzenie z góry powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu wynagrodzenia w każdej sytuacji niewykonywania pracy.

Nauczycielowi wynagrodzenie zasadnicze oraz stałe składniki wynagrodzenia wypłacane są z góry. Jednakże na tle zachowującego aktualność orzecznictwa sądowego należy podkreślić, że w razie niewykonywania pracy przez pracownika, który otrzymał wynagrodzenie z góry, istnieje obowiązek zwrotu nadpłaconego wynagrodzenia, ponieważ nie powstało do niego prawo.

Tak stanowił Sąd Najwyższy w uchwale z  8 grudnia 1994 r.  (sygn. akt I PZP 49/94). Jednocześnie w wyroku z 11 października 1994 r. (sygn. akt I PRN 81/94) Sąd Najwyższy stwierdził, że z wynagrodzenia za pracę odlicza się w pełnej wysokości kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, co wynika z art. 87 § 7 ustawy z  26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

 

Podstawa prawna: Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r., nr 21, poz. 94 ze zm.).

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

 

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.