Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Połączenie szkół w zespół

Pytanie Użytkownika

Czy można połączyć publiczne gimnazjum i niepubliczne liceum w zespół szkół? Jeśli tak, to kto składa wniosek do starostwa i jakich dat nie można przekroczyć?

Odpowiedź naszego eksperta

Z pytania nie wynika, kto jest organem prowadzącym dla ww. typów szkół. Przy założeniu, że organem prowadzącym dla publicznego gimnazjum jest osoba prawna lub osoba fizyczna (może być również jednostka samorządu terytorialnego) oraz że organem prowadzącym dla niepublicznego liceum jest ta sama osoba prawna lub osoba fizyczna (może być tylko osoba prawna lub osoba fizyczna, bo w zadaniach własnych powiatu jest zakładanie i prowadzenie tylko liceów publicznych), można te szkoły połączyć w zespół.

Osoba fizyczna lub osoba prawna niebędąca jednostką samorządu terytorialnego, która prowadzi szkoły publiczne oraz szkoły niepubliczne, może do celów organizacyjnych połączyć je w zespół i określić zasady działania zespołu. Połączenie nie narusza odrębności szkół, w szczególności w zakresie uzyskiwania zezwoleń, cofania zezwoleń, wpisywania do ewidencji i wykreślani z niej, uzyskiwania i utraty uprawnień szkoły publicznej oraz uzyskiwania dotacji.

Utworzenie zespołu następuje w trybie art. 58 Ustawy o systemie oświaty – w przypadku założenia szkoły (tu zespołu), powadzonej przez osobę prawną lub osobę fizyczną, wymagane jest uzyskanie zezwolenia właściwego organu jednostki samorządu terytorialnego. Wniosek o udzielenie zezwolenia powinien być złożony nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok, w którym ma być uruchomienie szkoły. Termin ten może zostać przedłużony za zgodą organu jednostki samorządu terytorialnego.

W przypadku utworzenia zespołu, w skład którego wchodzą szkoły prowadzone przez różne organy, może to nastąpić po zawarciu porozumienia między tymi organami. Taki porozumienie powinno określić, który z organów będzie wykonywać zadania organu prowadzącego, sposób finansowania oraz tryb rozwiązywania zespołu.

 

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572 ze. zm.), art. 58, 62, 90a ust.1.

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.

 

 

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.