Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Podział Uczniów ze względu na nauczany język w szkole średniej

Pytanie Użytkownika

W jaki sposób dokonać selekcji Uczniów ze względu na nauczany język obcy? Jeśli Uczeń w gimnazjum uczęszczał na język niemiecki dla początkujących i jęz.angielski zaawansowany, to należy zachować ten podział w szkole ponadgimnazjalnej czy Uczeń może sam wybrać i zmienić poziomy, mimo iż na świadectwie gimnazjalnym ma oznaczone poziomy nauczanych języków? Czy Dyrektor może narzucić podział grup językowych?

Odpowiedź naszego eksperta

Podstawa programowa kształcenia ogólnego przewiduje nauczanie języków obcych nowożytnych jako przedmiotów obowiązkowych w szkole ponadgimnazjalnej  (IV etap edukacyjny) na podbudowie wymagań z III etapu edukacyjnego (gimnazjum).

Jeśli Uczeń w gimnazjum uczył się języka niemieckiego na poziomie „III.0” (dla początkujących) i języka angielskiego na poziomie „III.1” (na podbudowie wymagań dla II etapu edukacyjnego), to w szkole ponadgimnazjalnej powinien uczyć się:

  • języka niemieckiego na poziomie „IV.1 p.” – dla kontynuujących naukę w zakresie podstawowym na podbudowie wymagań poziomu „III.0” i
  • języka angielskiego na poziomie „IV.1 r.” – dla kontynuujących naukę w zakresie rozszerzonym, na podbudowie wymagań poziomu „III.1”.

Dyrektor szkoły potwierdza znajomość języków obcych nowożytnych na podstawie świadectwa ukończenia szkoły.

 

Podstawa prawna: Rozporządzenie MEN z dnia 27 sierpnia 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. z 2012 r.; poz. 977 ze zm.) – zał. nr 4.

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.

 

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.