Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Podział na grupy na obowiązkowych zajęciach z języków obcych

Pytanie Użytkownika

Zespół klasowy liczy poniżej 24 Uczniów (nie jest zespołem integracyjnym). Czy konieczny jest jego podział na grupy językowe ze zróżnicowanym stopniem zaawansowania? Czy też pozostaje to w gestii Dyrektora i organu prowadzącego?

Odpowiedź naszego eksperta

Obowiązek podziału na grupy

W klasach IV-VI szkoły podstawowej, w gimnazjum, zasadniczej szkole zawodowej, liceum ogólnokształcącym, technikum i szkole policealnej podział na grupy jest obowiązkowy na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych z języków obcych w oddziałach liczących więcej niż 24 Uczniów.

Zajęcia mogą być prowadzone w grupie oddziałowej, międzyoddziałowej lub międzyklasowej liczącej nie więcej niż 24 Uczniów. Przy podziale na grupy należy uwzględnić stopień zaawansowania znajomości języka obcego.

Język obcy w klasie mniej licznej

W przypadku oddziałów liczących nie więcej niż 24 Uczniów podziału na grupy można dokonywać za zgodą organu prowadzącego szkołę.

Jeśli zatem zespół klasowy liczy mniej niż 24 Uczniów, to nauka obowiązkowych zajęć z języka obcego nowożytnego odbywa się w tym zespole klasowym. Nie ma podziału na grupy językowe w tej klasie, chyba że Dyrektor szkoły zwróci się z prośbą o pozwolenie na podział klasy na dwie grupy językowe i organ prowadzący wyrazi na to zgodę.

Natomiast decyzja, że Uczniowie uczący się języka obcego nowożytnego będą w danej szkole uczyli się tego języka w grupach, które uwzględniają stopień zaawansowania znajomości języka obcego, należy do Dyrektora szkoły.

Przykład:

Klasa 5a i 5b liczą po 23 Uczniów. W tych klasach język obcy nowożytny będzie odbywał się bez podziału na grupy. Nie ma natomiast przeszkód, aby Dyrektor – po zdiagnozowaniu umiejętności językowych Uczniów – dokonał „przemieszania” Uczniów tych klas na zajęcia z języka obcego według stopnia znajomości języka. Pozwoli to Uczniom na naukę języka w grupach o podobnym poziomie zaawansowania.

Będą to wtedy grupy międzyoddziałowe, ale żadna z nich nie może mieć więcej niż 24 Uczniów.

Faktem jest, że zrealizowanie takiego wariantu może być trudne dla szkoły ze względów organizacyjnych. Wymaga on szczególnego dostosowania planu lekcji obu klas (dostępność Nauczycieli, zajęcia z języka obcego w obu klasach na tej samej godzinie lekcyjnej). Mimo to – i choć podział ze zróżnicowanym stopniem zaawansowania językowego nie jest obowiązkowy – jeśli to możliwe należy uwzględniaćtakie rozwiazanie. W małych szkołach, gdzie jest po jednym poziomie klas, nie ma przeszkód, aby tworzyć grupy międzyklasowe np. kl. IV z kl. V; kl. V z kl. VI itd.

 

Podstawa prawna: Rozporządzenie MEN z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 204), § 7 ust. 1 pkt 2 i ust. 3.

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.