Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Podejmowanie uchwały w sprawie klasyfikacji i promocji uczniów

Pytanie czytelnika

Czy decyzję (uchwałę) o klasyfikacji uczniów może podjąć sam dyrektor? 

Odpowiedź naszego eksperta

Dyrektor szkoły jest pojedynczym organem szkoły i nie może podejmować decyzji w postaci uchwały. Dyrektor szkoły może podejmować decyzję w postaci zarządzenia. Uchwała jest to decyzja organu grupowego, kolegialnego. Do takich organów kolegialnych w szkole należy rada pedagogiczna, rada rodziców i samorząd uczniowski.

Klasyfikacja uczniów może być przeprowadzona przez organ kolegialny, jakim jest rada pedagogiczna. Podejmowanie uchwał w sprawie klasyfikacji i promocji uczniów należy do kompetencji rady pedagogicznej, a uchwały rady pedagogicznej są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności, co najmniej połowy jej członków. Dyrektor szkoły nie może zatem sam podjąć decyzji w sprawie klasyfikacji i promocji uczniów.

Podstawa prawna: art. 70 i art. 73 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tj. Dz. U z 2018 r. poz. 996 ze zm.)

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

KND

DD

PCG

MEDICOVER

aSc

PayU

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.