Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Podanie do publicznej wiadomości wynagrodzenia pracowników

Pytanie Czytelnika

Czy na wniosek nauczyciela można podać do publicznej wiadomości wynagrodzenie pracowników?

Odpowiedź naszego eksperta

Dyrektor szkoły nie może podać do publicznej wiadomości wynagrodzenia pracowników bez upoważnienia (zgody) samych pracowników.

W rozumieniu ustawy Kodeks cywilny informacja o wynagrodzeniu należy do kategorii dóbr osobistych, a te podlegają ochronie. Upublicznienie przez pracodawcę wynagrodzenia pracownika stanowi naruszenie jego dóbr osobistych.

Ustawa wskazuje, że ten, kogo dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

Wynagrodzenie pracownika to również dane osobowe, a te muszą być chronione.

Wniosek nauczyciela w sprawie podania do publicznej wiadomości wynagrodzenia pracowników pozostaje w sprzeczności z obowiązującymi aktami prawnymi.

Podstawa prawna:

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.