Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Pensum nauczyciela wspomagającego

Pytanie Czytelnika

Zwracam się z prośbą o opinię prawną dotyczącą pensum nauczyciela wspomagającego dla ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego (Zespół Aspergera), który został zatrudniony do odrabiania lekcji z uczniem. Jakie pensum powinno być zastosowane 18 czy 25 godzin?

Odpowiedź naszego eksperta

Pensum nauczycieli wspomagających ustala organ prowadzący w drodze stosownej uchwały. Zatem należy odnieść się do stosownej uchwały. Od 1 września pensum będzie wskazane wprost w Karcie Nauczyciela w wymiarze 20 godzin.

Uzasadnienie

Jeszcze obecnie do kompetencji organu prowadzącego należy ustalanie pensum tzw. nauczycieli wspomagających, czyli nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudnianych dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym. Nauczyciele wspomagający należą bowiem do grupy, która nie została wymieniona w wykazie stanowisk nauczycieli mieszczącym się w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela. Choć zdarza się również, że pensum nauczycieli wspomagających przyjmują dyrektorzy w wymiarze 18 godzin, tak jak innych nauczycieli przedmiotu.

Od 1 września 2018 r. do tabeli z wymiarem pensum w Kracie Nauczyciela zostanie wprost określone pensum nauczycieli wspomagających – 20 godzin (nowy art. 42 ust. 3 lp 12 w tabeli Karty Nauczyciela). Zmiana pensum nauczycieli nastąpi z mocy samego prawa i nie będzie wymagała podejmowania dodatkowych czynności, w szczególności wręczania nauczycielowi wypowiedzenia warunków pracy i płacy lub zawierania porozumienia zmieniającego. Uchwała organu prowadzącego w tej sprawie traci moc prawną w wcześni dotyczącej nauczyciel wspomagających.

Podstawa prawna: art. 76 pkt 22 ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2017 r., poz. 2203).

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.