Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Opieka Nauczyciela nad grupą Uczniów w czasie zajęć na basenie

Pytanie Użytkownika

Jakie kwalifikacje powinien posiadać Nauczyciel, który pełni opiekę na basenie nad grupą liczącą powyżej 15 Uczniów?

Odpowiedź naszego eksperta

W art. 8 ust. 2 załącznika nr 4 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 r . w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne (Dz. U. z 1997 r., Nr 57, poz. 358 z późn. zm.) postanowiono, że:

w zajęciach prowadzonych między innymi na pływalniach w zorganizowanych grupach na jedną osobę prowadzącą nie może przypadać więcej niż 15 uczestników. Z chwilą wejścia na halę basenową, a zatem w momencie rozpoczęcia zajęć z małoletnimi na pływalni, opiekunowie winni dokonać jasnego i precyzyjnego (imiennego) podziału na tych, którzy od tej chwili mają pozostawać pod ścisłą opieką i stałym nadzorem każdego z opiekunów z osobna.

Podkreślić należy, że system zabezpieczenia ratowniczego nie zwalnia Opiekunów wycieczek szkolnych od sprawowania ustawicznego nadzoru nad powierzonymi im w opiekę małoletnimi Uczestnikami. Z przepisu art. 34 ust. 4 rozporządzenia MENiS z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r., Nr 6, poz. 69 z późn. zm.) wynika wprost, że kąpiącym się Uczestnikom wycieczki powinno się zapewnić nie tylko stały nadzór Ratownika lub Ratowników, ale równocześnie ustawiczny nadzór Opiekuna lub Opiekunów ze strony szkoły (interpretacja KO).

Zatem Opiekunem grupy Uczniów na basenie może być każdy Nauczyciel, który ma kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska Nauczyciela w danym typie szkoły. Grupa, która liczy na basenie więcej niż 15 Uczniów, musi mieć odpowiednio większą liczbę Opiekunów.

Przykład:
Grupa liczy 20 Uczniów, z czego 12 będzie wchodziło do niecki basenowej. Ta grupa (12 Uczniów) musi mieć jednego Opiekuna. Może to być Nauczyciel zajęć wychowania fizycznego, który poprowadzi lekcję w-f. Druga grupa – 8 niećwiczących Uczniów – musi mieć kolejnego Opiekuna i będzie z nim przebywała np. na galerii widokowej, w szatni czy w poczekalni. Niećwiczący na basenie Uczniowie mogą również pozostać w szkole.

Niezależnie od wielkości grupy Uczniów na basenie, standard liczby Opiekunów na liczbę Uczniów jest jasno określony: 1 opiekun na max. 15 Uczniów.

Pozostaje jeszcze inna kwestia organizacyjna do rozwiązania dla Dyrektora szkoły, którego Uczniowie biorą udział w zajęciach na basenie. Kto z Nauczycieli ćwiczy z Uczniami w wodzie?
Jeśli zajęcia dotyczą umiejętności koniecznych do realizacji podstawy programowej w ramach zajęć obowiązkowych, powinien to być Nauczyciel wychowania fizycznego, który „wchodzi” lub nie „wchodzi” z Uczniami do wody.
Jeśli są to zajęcia pozalekcyjne organizowane przez szkołę: zabawy, ćwiczenia w wodzie czy doskonalenie własnych umiejętności pływania, Uczniowie mogą przebywać pod nadzorem Opiekuna ze strony szkoły, który nie jest Nauczycielem wychowania fizycznego, ale przebywa nad brzegiem niecki basenowej (w klapkach, w koszulce i np. z szarfą, na której są dane szkoły czytelne i widoczne dla kąpiących się Uczniów).

Oczywiście Dyrektor ma dążyć do przyjęcia takich rozwiązań organizacyjnych, aby jakość organizowanych i prowadzonych zajęć przez szkołę była jak najwyższa. Rozporządzenie o kwalifikacjach Nauczycieli nie odnosi się wprost do kwalifikacji Opiekunów, którzy stanowią opiekę nad Uczniami w czasie zajęć na basenie.

 

Na podstawie:

  • Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. Nr 208, poz. 1240);
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne (Dz. U. z 1997 r., Nr 57, poz.358 ze zm.) – uznane za uchylone, ale standardy, które określa stosuje się w praktyce;
  • Rozporządzenie MENiS z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. Nr 6 poz. 69 ze zm.);
  • Rozporządzenie MEN z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. Nr 50, poz. 400 ze zm.).

 

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.