Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Opieka nad Uczniami w czasie trwania rekolekcji

Pytanie Użytkownika

Czy Nauczyciele mają obowiązek opieki nad Uczniami w czasie trwania rekolekcji na terenie kościoła?

Odpowiedź naszego eksperta

§ 10. ust. 1 niżej wskazanego rozporządzenia MEN mówi:
„Uczniowie uczęszczający na naukę religii uzyskują trzy kolejne dni zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia rekolekcji wielkopostnych, jeżeli religia lub wyznanie, do którego należą, nakłada na swoich członków tego rodzaju obowiązek. Pieczę nad uczniami w tym czasie zapewniają katecheci. Szczegółowe zasady dotyczące organizacji są przedmiotem odrębnych ustaleń między organizującymi rekolekcje a szkołą.”

Z powyższego zapisu wynika, że Nauczyciele nie mają obowiązku opieki nad Uczniami w czasie trwania rekolekcji na terenie kościoła z wyjątkiem Nauczycieli-Katechetów. Dla pozostałych Nauczycieli jest to standardowy dzień pracy, którego organizację zapewnia Dyrektor szkoły.

Nie ma też przeszkód, aby Nauczyciele opiekowali się Uczniami na terenie kościoła, jeśli taka zasada została przyjęta między Proboszczem parafii a Dyrektorem szkoły (w ramach szczegółowych zasad dotyczących organizacji odrębnych ustaleń między organizującymi rekolekcje a szkołą).

 

Na postawie:

Rozporządzenie MEN z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 36, poz. 155 ze zm.).

 

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

KND

DD

PCG

MEDICOVER

aSc

PayU

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.