Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Ograniczenie etatu pracownicy w ciąży

Pytanie Użytkownika

Czy można ograniczyć etat (wręczyć zmniejszenie godzin) Nauczycielowi, który przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia i przyniósł zaświadczenie lekarskie, że jest w ciąży (4 miesiąc)?

Odpowiedź naszego eksperta

Niestety w pytaniu nie podano, na jakiej podstawie prawnej zatrudniony jest Nauczyciel, w jakim wymiarze, z jakie przepisu ma być modyfikowane zatrudnienie – wszystko to ma wpływ na odpowiedz.

Urlop dla poratowania zdrowia nie chroni przed zmianą warunków pracy

W myśl najnowszego orzecznictwa Sadu Najwyższego przebywanie na urlopie dla poratowania zdrowia nie jest przeszkodą do ograniczenia zatrudnienia na podstawie art. 20 Karty Nauczyciela, bez względu na podstawę prawną zatrudnienia. W uchwale z 26 czerwca 2013 r. (I PZP 1/2013) Sąd Najwyższy zaprezentował pogląd, zgodnie z którym złożenie przez Nauczyciela wniosku o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia lub korzystanie z takiego urlopu nie stanowi przeszkody do rozwiązania z nim stosunku pracy na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela.

Pracownicy w ciąży nie wolno pomniejszać etatu

Przeszkodą przy ograniczeniu zatrudnienia jest ciąża. Zgodnie z art. 177 Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę pracownicy w okresie ciąży. Zakaz dotyczy wszystkich rodzajów umów z wyjątkiem umowy na okres próbny do 1 miesiąca. Poinformowanie pracodawcy o ciąży jest uprawnieniem pracownicy. Kobieta jest objęta ochroną od momentu złożenia zaświadczenia. Jednak nawet gdy go nie złoży, a ciąża jest widoczna, pracodawca ponosi pełną odpowiedzialność za nieprzestrzeganie przepisów o ochronie pracy kobiet w ciąży. Wówczas nawet ustna informacja o ciąży (widocznej) jest dla pracodawcy wiążąca.

Jeżeli pracodawca złoży pracownicy oświadczenie w sprawie wypowiedzenia umowy o pracę w okresie ciąży lub jeszcze przed okresem ochronnym, ale termin rozwiązania umowy nastąpiłby w okresie ciąży, wypowiedzenie takie staje się bezskuteczne. Tak więc gdy pracownica zajdzie w ciążę w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, a pracodawca (mimo przedłożonego przez pracownicę zaświadczenia lekarskiego o stanie ciąży) nie cofnie wypowiedzenia – pracownica może przed sądem pracy żądać uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, a w przypadku, gdy umowa uległa już rozwiązaniu – przywrócenia do pracy lub zasądzenia odszkodowania.

Jedyna możliwość ograniczenia zatrudnienia w tym przypadku jest porozumienie stron.

 

Podstawa prawna:

 Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

KND

DD

PCG

MEDICOVER

aSc

PayU

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.