W zarządzeniu w sprawie wprowadzenia tabeli norm przydziału środków ochrony indywidualnej, odzieży (…) oraz ekwiwalentu pieniężnego za pranie odzieży roboczej jest następujący zapis:
Ustalam stanowiska pracy, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgoda, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy, a mianowicie: 1.Nauczyciel wychowania fizycznego.
W naszej szkole wszyscy pracownicy, którzy mają odzież służbową, mają naszyte logo gimnazjum. Chciałbym, aby również Nauczyciele zamiast ekwiwalentu mieli dresy szkolne. Proszę o pomoc w interpretacji sformułowania „dopuszcza się”. Czy mogę jako Dyrektor nakazać kupno dresów zamiast wypłacenia ekwiwalentu?
Interpretacja zapisów zarządzenia należy do podmiotu, który wydał te przepisy, a więc do Dyrektora.
Jeżeli chodzi o regulacje prawne w zakresie odzieży i obuwia roboczego to zgodnie z art. 2377 § 1 Kodeksu pracy [k.p.] pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:
Zasadą jest, że rodzaje środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne, ustala pracodawca. Pracodawca ustala również przewidywane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego.
Zgodnie z art. 1041 § 1 pkt 1 k.p., wyposażanie pracowników w te środki, odzież i obuwie robocze może zostać ustalone w regulaminie pracy obowiązującym u danego pracodawcy. Regulamin pracy ustala pracodawca w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową, a w przypadku nieuzgodnienia treści regulaminu pracy z zakładową organizacją związkową w ustalonym przez strony terminie, a także w przypadku, gdy u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa – regulamin pracy ustala pracodawca.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa – odzież i obuwie robocze stanowią własność pracodawcy. Pracodawca obowiązany jest zapewnić pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie odzieży i obuwia roboczego. Dopuszczalne jest również – w przypadku, gdy pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej – aby powyższe czynności wykonywane były przez pracownika. Pod warunkiem jednak, że pracodawca wypłaci pracownikowi ekwiwalent pieniężny w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika.
Dodać należy, że pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. W przypadkach, gdy pracownik używa własnej odzieży i obuwia roboczego, pracodawca zobowiązany jest wypłacić ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny.
W tym kontekście, aby zapewnić Nauczycielom wychowania fizycznego odzież i obuwie robocze dostarczone przez szkołę, należy:
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, art. 1041 § 1 pkt 1, art. 2377 § 1, art. 2378.
Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.