Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Odwołanie Wicedyrektora ze stanowiska

Pytanie Użytkownika

Proszę o wskazanie procedury odwołania Wicedyrektora szkoły. Powód: malejąca liczba oddziałów. Obecnie 11.

Odpowiedź naszego eksperta

W szkole, w której zgodnie z ramowym statutem może być utworzone stanowisko Wicedyrektora i inne stanowisko kierownicze, powierzenia tych stanowisk i odwołania z nich dokonuje Dyrektor szkoły. Przed podjęciem tej decyzji zasięga opinii organu prowadzącego, Rady szkoły oraz Rady pedagogicznej.

Zgodnie z przepisami Dyrektor szkoły przed odwołaniem Nauczyciela ze stanowiska Wicedyrektora powinien otrzymać opinię od organu prowadzącego. Opinia ta może być wyrażona na wniosku skierowanym do organu prowadzącego tylko w tej sprawie. Można też za opinię uznać zatwierdzony arkusz organizacji szkoły, z którego jasno wynika, że nie będzie już w szkole, od wskazanego w arkuszu organizacyjnym czasu, stanowiska Wicedyrektora.

Dyrektor szkoły ma też obowiązek poinformować Radę szkoły (jeśli jest w szkole) i Radę pedagogiczną o odwołaniu Nauczyciela ze stanowiska Wicedyrektora z powodu malejącej liczby oddziałów. Musi też poprosić Radę pedagogiczną o opinię w tej sprawie (uchwala w protokole Rady pedagogicznej). Opinia Rady pedagogicznej nie wiąże Dyrektora szkoły. Jest formą poinformowania tego organu o odwołaniu ze stanowiska Wicedyrektora.

Jeśli Dyrektor powoływał Wicedyrektora na piśmie, to może tą samą drogą (na piśmie) odwołać z powierzenia stanowiska Wicedyrektora. Można też dokonać odwołania z wpisem do protokołu Rady pedagogicznej.

 

Podstawa prawna:

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.