Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Odprawa dla Nauczyciela

Pytanie Czytelnika

Nauczyciel odszedł z końcem roku na emeryturę, ponieważ nie było dla niego godzin w projekcie arkusza organizacyjnego. Po naborze na nowy rok szkolny okazało się, że jednak jest dla niego 12 godzin. Czy jeśli Nauczyciel nie zgodzi się na zaproponowaną zmianę warunków i obniżenie etatu do 12 godzin, to należy mu się 6-miesięczna odprawa? (3-miesięczną odprawę odebrał).

Odpowiedź naszego eksperta

Założenie: w opisanym przypadku Nauczyciel jest zatrudniony na podstawie mianowania ze stażem pracy, który na wniosek tego Nauczyciela pozwala mu przejść na emeryturę.

Jeśli w opisanym przypadku mamy do czynienia z Nauczycielem, dla którego nie ma zatrudnienia od nowego roku szkolnego (Nauczyciel nie został ujęty w arkuszu organizacyjnym na rok szkolny 2016/17), to należy z nim rozwiązać stosunek pracy z powodu zmian organizacyjnych, które powodują zmniejszenie liczby oddziałów w szkole. Rozwiązanie stosunku pracy z Nauczycielem mogło nastąpić z dniem 31 sierpnia 2016 r. (wręczenie Nauczycielowi świadectwa pracy) po zachowaniu trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia (do 31 maja 2016 r.).

Nauczycielowi temu należy wypłacić odprawę w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

Jeśli po zakończonej rekrutacji okazało się, że w szkole pojawiło się 12 godzin z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, które są zgodne z kwalifikacjami Nauczyciela, to ten fakt należy przedstawić Nauczycielowi na piśmie. To on musi podjąć decyzję – czy będzie chciał pracować na 12/18 obowiązkowego wymiaru zajęć (ograniczenie zatrudnienia), ale też pobierać niższe wynagrodzenie z tego tytułu.

Jeśli Nauczyciel nie wyrazi takiej zgody (na piśmie), to warunki jego wypowiedzenia trwają i Nauczycielowi dalej przysługuje odprawa w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Po tym fakcie Nauczyciel powinien złożyć wniosek o przejście na emeryturę.

Jeśli Nauczyciel jest już na emeryturze, to nie można podejmować dotyczących go ruchów kadrowych za okres przed złożeniem wniosku o przejście na emeryturę.

Natomiast odprawa dla Nauczyciela związana z przejściem na emeryturę (w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia ostatnio pobieranego w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy) i ww. odprawa w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego są niezależne od siebie i nie wykluczają się.

 

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela  (tj. Dz. U. z 2006 r. Nr 97 poz. 674 ze zm.), art. 20 ust. 1 pkt 2 i ust. 2, art.22 ust. 2, art. 87 ust. 2, art. 88.

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.