Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Ochrona Nauczyciela przed rozwiązaniem stosunku pracy

Pytanie Użytkownika

Zbliża się ruch kadrowy w oświacie. Czy i jak można zwolnić Nauczyciela, którego stosunek pracy objęty jest ochroną ze względu na przynależność związkową? Nie jestem zadowolona z jego pracy, a niebawem będę musiała wybrać Nauczyciela do zwolnienia.
Jak zgodnie z prawem zwolnić taką osobę, nie narażając się na konsekwencje ze strony PIP-u?

Odpowiedź naszego eksperta

Poruszany problem reguluje art. 20 ustawy Karta nauczyciela. Obowiązkiem Dyrektora jest bardzo wnikliwe działanie zgodne z zapisami tego artykułu.

Uwagę zwraca zapis, który mówi, że o zamiarze wypowiedzenia Nauczycielowi stosunku pracy Dyrektor zawiadamia reprezentującą Nauczyciela zakładową organizację związkową, która w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia może zgłosić na piśmie Dyrektorowi szkoły umotywowane zastrzeżenia.

Należy jednak pamiętać, że to Dyrektor szkoły podejmuje ostateczną decyzję w sprawie wypowiedzenia Nauczycielowi stosunku pracy po rozpatrzeniu stanowiska organizacji związkowej, a także w razie niezajęcia przez nią stanowiska w ustalonym terminie. Niemniej nie wolno Dyrektorowi tych konsultacji pominąć, bo z przyczyn formalnych procedura wypowiedzenia będzie nieważna.

Pozostaje kwestia, w jakim czasie Dyrektor ma powiadomić organizację związkową. Zapisy artykułu nic na ten temat nie mówią.

Proponuję wprowadzić równoległą dokumentację: do organu prowadzącego złożyć projekt organizacyjny na nowy rok szkolny (do końca kwietnia), w którym nie będzie ujęty wskazany do wypowiedzenia stosunku pracy Nauczyciel, a do organizacji związkowej zawiadomienie o zamiarze wypowiedzenia temu Nauczycielowi stosunku pracy.

Sam fakt przynależności Nauczyciela do organizacji związkowej nie jest związany z ochroną jego stosunku pracy. Natomiast pełnienie funkcji związkowej przez Nauczyciela jest związane ze szczególną ochroną przed rozwiązaniem stosunku pracy. Ochroną tą są objęci członkowie zarządu zakładowej organizacji związkowej lub pracownicy należący do organizacji związkowej, którzy są upoważnieni uchwałą zarządu zakładowej organizacji związkowej do jej reprezentowania wobec pracodawcy, a także pracownicy pełniący z wyboru funkcję związkową, korzystający u pracodawcy z urlopu bezpłatnego lub zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy.

Zgodnie z art. 32 ustawy o związkach zawodowych, pracodawca (tu Dyrektor szkoły) nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z tymi pracownikami, jeżeli nie uzyska zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej albo statutowo właściwego związku.

Jeśli Nauczyciel jest chroniony przed rozwiązaniem stosunku pracy z w/w względów, Dyrektor jest zmuszony rozpocząć procedurę rozwiązania z tym Nauczycielem stosunku pracy od uzyskania na to zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej, którą reprezentuje Nauczyciel.

 

Na podstawie:

  • Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (tj. Dz. U. z 2006 r. Nr 97 poz. 674 ze zm.), art 20;
  • Ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tj. Dz. U. z 2001 r. Nr 79 poz. 854 ze zm.).

 

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.