Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Ocena z języka obcego nowożytnego na świadectwie licealnym

Pytanie Użytkownika

Zgodnie z nową podstawą programową na świadectwie liceum ogólnokształcącego, oprócz oceny z języka obcego, należy zaznaczyć poziom nauki danego języka. Co wpisać w sytuacji, gdy danego języka Uczeń uczył się w gimnazjum, jednak w liceum znalazł się w grupie początkującej? Czy wpis na świadectwie takiego Ucznia to IV.0 czy IV.1?

Odpowiedź naszego eksperta 

Tylko jeden język na poziomie VI.0

Każdy Uczeń będzie zdawał egzamin maturalny do nowej podstawy programowej (również z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym). Obowiązkiem szkoły jest zapewnić takie rozwiązanie organizacyjne dla każdego Ucznia, aby przygotować go w sposób optymalny do egzaminu maturalnego sprawdzającego poziom wiedzy i umiejętności z języka na poziomie podstawowym.

W związku z powyższym szkoła musi zadbać o to, aby Uczeń, który uczy się obowiązkowo dwóch języków obcych, przynajmniej jeden miał realizowany na poziomie IV.1. Dyrektor szkoły nie może dopuścić do rozwiązań organizacyjnych w szkole (LO), które pozwolą, aby Uczeń uczył się dwóch języków obcych na poziomie IV.0.

Kontynuacja nauki w grupie podstawowej

W szkole ponadgimnazjalnej nie powinno też dochodzić do rozwiązań organizacyjnych, w wyniku których Uczeń, kontynuując naukę języka obcego nowożytnego na podbudowie wymagań z poziomu III, „trafia” do grupy IV.0.

Jeśli już taka sytuacja zaistniała, to Uczniowi należy wpisać w dokumentacji przebiegu nauczania (dziennik lekcyjny, arkusz ocen) i w konsekwencji na świadectwie szkolnym taki poziom nauczania języka obcego nowożytnego, w jakim rzeczywiście uczestniczył. Są trzy niezależne podstawy programowe z języka obcego nowożytnego do realizacji z Uczniami:

  1. Poziom IV.0 – dla początkujących
  2. Poziom IV.1 – dla kontynuujących naukę:
    • zakres podstawowy – na podbudowie wymagań poziomu III.0,
    • zakres rozszerzony – na podbudowie wymagań poziomu III.1.

 

Podstawa prawna:

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.

 

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.