Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Objęcie Ucznia opieką świetlicową

Pytanie Użytkownika

Czy Ucznia szkoły podstawowej można skreślić z listy Uczniów objętych opieką świetlicową, jeśli notorycznie łamie regulamin świetlicy oraz zagraża bezpieczeństwu własnemu i innych dzieci?

Odpowiedź naszego eksperta

Szkoła podstawowa jest obowiązana zapewnić zajęcia świetlicowe dla Uczniów, którzy pozostają w szkole dłużej ze względu na:

  • czas pracy Rodziców – na wniosek Rodziców,
  • organizację dojazdu do szkoły lub inne okoliczności wymagające zapewnienia opieki w szkole.

Na zajęciach świetlicowych pod opieką jednego Nauczyciela nie może pozostawać więcej niż 25 Uczniów.

Świetlica w szkole zapewnia zajęcia świetlicowe, które uwzględniają potrzeby edukacyjne oraz rozwojowe dzieci i młodzieży, a także ich możliwości psychofizyczne, w szczególności:

  • zajęcia rozwijające zainteresowania Uczniów,
  • zajęcia zapewniające prawidłowy rozwój fizyczny,
  • odrabianie lekcji.

Obowiązkiem szkoły jest zapewnienie zajęć świetlicowych Uczniom. Dyrektor jest odpowiedzialny za zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu Uczniów w szkole, a także uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę.

Nie ma możliwości skreślenia Ucznia z listy Uczniów objętych opieką świetlicową. Jeśli Uczeń stwarza problemy wychowawcze, to obowiązkiem Dyrektora jest podjęcie działań względem Ucznia i jego Rodziców, które pozwolą zmienić te niebezpieczne zachowania. Oddziaływania, które może podjąć szkoła, to:

  • rozmowy wychowawcze z Uczniem i jego Rodzicami,
  • opieka Pedagoga szkolnego,
  • włączony system kar obowiązujący w szkole (zgodny ze statutem szkoły),
  • zwiększona liczby Nauczycieli, którzy pełnią opiekę świetlicową w grupie, w której pozostaje Uczeń (godziny z art. 42 KN).

 

Podstawa prawna:

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

KND

DD

PCG

MEDICOVER

aSc

PayU

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.