Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Obecność Ucznia, który nie uczestniczy w lekcjach religii

Pytanie Użytkownika

Jeśli Uczeń nie uczestniczy w lekcjach religii, a w tym czasie ma obowiązek przebywać w bibliotece szkolnej, to jak wygląda zapis jego obecności lub nieobecności? Czy Nauczyciel religii powinien wpisywać, że Uczeń jest zwolniony, a Opiekun w bibliotece prowadzić dodatkową formę ewidencji obecności Ucznia?

Odpowiedź naszego eksperta

Religia nie jest dla Ucznia przedmiotem obowiązkowym. Rodzice mogą nie mieć życzenia, aby ich dziecko uczyło się religii. Jednocześnie szkoła jest obowiązana zapewnić w czasie trwania tych zajęć opiekę lub zajęcia wychowawcze Uczniowi, który na religię nie uczęszcza.

Jeżeli opiekę na Uczniem w czasie lekcji religii sprawuje Nauczyciel bibliotekarz, to ma on obowiązek prowadzić ewidencję obecności Ucznia z podpisem Nauczyciela. Potwierdza ona odpowiedzialność Nauczyciela za bezpieczeństwo Ucznia na tych zajęciach.

Natomiast Nauczyciel religii w dzienniku lekcyjnym nie wpisuje żadnej informacji dotyczącej obecności/nieobecności Ucznia, który z wyboru Rodziców nie uczestniczy w lekcjach religii. Do zestawień frekwencji w klasie liczy się na lekcjach religii jednego Ucznia mniej.

W opisanym przypadku Uczeń nie jest Uczniem zwolnionym z lekcji religii, ale Uczniem, który z wyboru Rodziców nie korzysta z nauki religii.

 

Podstawa prawna: 

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.