Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Nauczanie indywidualne a udział w zajęciach dla klas

Pytanie:

Czy Uczniowie objęci indywidualnym nauczaniem mogą brać udział w zajęciach edukacyjnych organizowanych dla klas?

Odpowiedź MEN:

Odpowiedź na powyższe pytanie pojawiła się na stronie MEN.

Odpowiada ono, że Uczniowie mogą brać udział w tego typu zajęciach. Zwraca jednak uwagę, że możliwość udziału w zajęciach (także edukacyjnych) organizowanych dla oddziału czy grupy Uczniów zdrowych uzależniona jest od tego, czy takie rozwiązanie jest wskazane w orzeczeniu wydanym przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną (na podstawie zaświadczenia lekarza).

Za zgodą lekarza Uczeń może uczestniczyć w życiu szkoły, zajęciach rozwijających zainteresowania i uzdolnienia, uroczystościach i imprezach przedszkolnych lub szkolnych. Może także uczestniczyć w innych zajęciach, np. wybranych zajęciach edukacyjnych, jeżeli to wynika z indywidualnych potrzeb i możliwości psychofizycznych dziecka.

Jednocześnie MEN podkreśla, że § 10 Rozporządzenia w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży wymienia tylko przykładowe rodzaje zajęć, w których dziecko może uczestniczyć, ale nie stanowi ich zamkniętego katalogu. Wskazuje również, że udział tych dzieci w ww. zajęciach (organizowanych na podstawie § 10 ww. rozporządzenia) odbywa się poza tygodniowym wymiarem godzin indywidualnego nauczania, wskazanym w § 8 (dla przedszkolaków) i § 9 (dla Uczniów szkół). Zajęcia te prowadzone są bowiem przez wyznaczonych Nauczycieli wyłącznie w indywidualnym i bezpośrednim kontakcie z Uczniem.  

 

Podstawa prawna: Rozporządzenia w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży, §8, §9, §10.

Źródło: www.men.gov.pl

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

KND

DD

PCG

MEDICOVER

aSc

PayU

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.