Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Nagroda Dyrektora szkoły

Pytanie Użytkownika

W poradzie dotyczącej dodatku motywacyjnego jest mowa o zamkniętym katalogu składników wynagrodzenia Nauczyciela podczas urlopu dla poratowania zdrowia. Czy mogę przyznać nagrodę Dyrektora szkoły za rok 2013/2014, jeśli od 1.09.2014 Nauczyciel jest na urlopie zdrowotnym?

Odpowiedź naszego eksperta

To organy prowadzące szkoły ustalają kryteria i tryb przyznawania nagród dla Nauczycieli. W uchwałach rady miasta/gminy zawarte są szczegółowe kryteria  brane pod uwagę przy przyznawaniu nagród i z reguły dotyczą one jakości pracy Nauczyciela, jego aktywności i zaangażowania na różnych polach działalności placówki.

Poza wymogiem, że nagrodę można przyznać tylko czynnemu Nauczycielowi (pozostającemu w zatrudnieniu), który przepracował w szkole lub przedszkolu co najmniej rok, nie ma innych wymogów formalnych. Zazwyczaj np. nagroda z okazji Dnia Edukacji Narodowej jest przyznawana za osiągnięcia i zasługi z zeszłego roku szkolnego i lat poprzednich (np. za okres od uzyskania ostatniej nagrody). Dlatego można uznać, że nie ma  przeciwwskazań do przyznania nagrody Dyrektora Nauczycielowi, który od września przebywa na urlopie zdrowotnym, pod warunkiem, że spełnia stosowne kryteria i nic innego w tym zakresie nie przewiduje uchwała JST.

Pojawiają sie również stanowiska, które wskazują, że katalog składników wynagrodzenia wypłacanych Nauczycielowi podczas urlopu dla poratowania zdrowia jest zamknięty. Co oznacza, że pozostałe składniki wynagrodzenia (jeżeli za taki uznamy nagrodę Dyrektora) nie powinny być wypłacane, gdyż się z mocy ustawy nie należą w tym okresie. Ostateczna interpretacja przepisów należy jednak w tym przypadku do Dyrektora.

 

Podstawa prawna: Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. 2008 r. Nr 223 poz.1458).

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.