Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Nadgodziny bez wiedzy dyrektora

Pytanie Czytelnika

Pracownik administracji szkoły bez wiedzy dyrektora zostawał po godzinach przez okres 2 miesięcy w celu wdrażania nowego programu komputerowego odnośnie podatku VAT. Przedłożył pismo dyrektorowi o zwrócenie 80 nadgodzin w formie urlopu. Czy miał do tego prawo? Jak powinien w tej sytuacji postąpić dyrektor, który nawet nie jest w stanie sprawdzić, czy rzeczywiście to było 80 godzin?

Odpowiedź naszego eksperta

Punktem wyjścia jest ustalenie, czy pracownik świadczył pracę w godzinach nadliczbowych na polecenie dyrektora czy nie. Jeżeli pracownik zostawał po godzinach z własnej wolni, nie pytając o zgodę, dyrektor nie musi udzielać wolnego za te godziny. Ocena potrzeby wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych przez pracownika pozostaje w kompetencji przełożonego, a nie pracownika.

Pracownik administracji szkoły jest pracownikiem samorządowym, zatem ma zastosowanie ustawa o pracownikach samorządowych. W art. 42 ust. 2 i 4 tej ustawy zostało wskazane, że jeżeli wymagają tego potrzeby jednostki, w której pracownik samorządowy jest zatrudniony, na polecenie przełożonego wykonuje on pracę w godzinach nadliczbowych. Pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze. Przy czym wolny czas, na wniosek pracownika, może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu. Zatem pracownik samorządowy może sam zdecydować, czy z tego tytułu żądać wynagrodzenia czy czasu wolnego. Wynagrodzenie przysługuje jednak bez dodatków, a czas wolny może być udzielony nawet po okresie rozliczeniowym w celu wydłużenia urlopu wypoczynkowego, jednak w wymiarze godzina za godzinę.

Zatem formalnie ważne jest polecenie dyrektora wykonywania pracy poza normalnymi godzinami pracy (w godzinach nadliczbowych).

Wydaje się, że wdrożenie nowego oprogramowania księgowego jest taką potrzebą, która może być uzasadniać dodatkowe godziny pracy. Trudno tylko na podstawie przedstawionych informacji ocenić, czy takie polecenie było, ale nie ma dokumentu to potwierdzającego czy jednak rzeczywiście pracownik sam zdecydował, że będzie zostawał po godzinach pracy, nie informując od tym dyrektora.

Formalnie za pracę wykonywaną po godzinach bez polecenia dyrektora pracownik administracji nie jest uprawniony do otrzymania wolnego. Jeśli więc pracownik wykonuje pracę dłużej niż jest do tego zobowiązany zgodnie z harmonogramem czasu pracy i to bez polecenia przełożonego, nie jest uprawniony do dnia wolnego. Taki pracownik musi się liczyć z tym, że nie otrzyma ani wynagrodzenia, ani czasu wolnego za nadgodziny, chyba że dyrektor zgodzi się na udzielenie wolnego na zasadzie dobrowolności.

Podstawa prawna:

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.