Czy nauczyciel pełniący funkcję dyrektora/wicedyrektora/kierownika świetlicy, który nie wykorzystał w danym roku kalendarzowym przysługujących mu 35 dni urlopu wypoczynkowego, ma prawo do ich wykorzystania po 1 stycznia 2019? Czy niewykorzystane dni przepadają? Czy dniu urlopu wypoczynkowego muszą zostać wykorzystane tylko i wyłącznie w okresie ferii zimowych lub letnich? Czy dyrektor może odmówić, bez podania przyczyny, udzielenia urlopu w innym terminie (np. 5 dni urlopu w grudniu)?
Dyrektorowi, wicedyrektorowi i kierownikowi świetlicy przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów. Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca (dyrektor szkoły, a dla dyrektora szkoły – organ prowadzący), biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Plan urlopów należy podać do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy.
Przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami. Jest ono także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. Zatem dyrektor szkoły może odmówić udzielanie urlopu w terminie, który nie jest zgodny z wcześniej ustalonym planem urlopów, jeśli uzna, że przyczyny podane przez pracownika nie są dostatecznie ważne, a nieobecność pracownika w tym czasie spowoduje zakłócenia funkcjonowania szkoły.
Jeżeli nauczyciel szkoły (również dyrektor, wicedyrektor i kierownik świetlicy) nie może rozpocząć urlopu wypoczynkowego w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:
urlop wypoczynkowy ulega przesunięciu na termin późniejszy.
Urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego z powodu:
udziela się w terminie późniejszym.
Niewykorzystane dni urlopu nie przepadają, ponieważ urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym w planie urlopów należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego. Dni urlopu wypoczynkowego nie muszą być wykorzystywane tylko w czasie ferii letnich i zimowych – decydują o tym potrzeby pracownika i decyzja pracodawcy, który ma obowiązek zabezpieczyć optymalne warunki do funkcjonowania szkoły. Jeśli wskazane jest wykorzystanie urlopów wypoczynkowych w czasie ferii szkolnych, to wynika ten fakt z organizacji pracy szkoły i potrzeb uczniów. Takie rozwiązanie dotyczące wykorzystania urlopów wypoczynkowych powoduje najmniejsze obciążenie zajęć uczniów z innym nauczycielem z powodu nieobecności nauczyciela, który przebywa na urlopie wypoczynkowym.
Podstawa prawna:
Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.