Jesteśmy niepubliczną Szkołą Mistrzostwa Sportowego. Mamy 3 oddziały klas gimnazjalnych (I, II, III klasa) i 2 oddziały liceum (I, II). W przypadku II klasy liceum mamy 27 Uczniów w klasie, a przepisy mówią, że powyżej 26 Uczniów należy podzielić ją na grupy na zajęciach z WF-u, informatyki, języków itd. Czy należy dzielić klasę na klasy wirtualne (grupy) czy można do Nauczyciela prowadzącego przypisać Nauczyciela wspomagającego?
W szkołach niepublicznych nie mają zastosowania przepisy § 7 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych w zakresie dopuszczalnej liczebności grupy na obowiązkowych zajęciach wychowania fizycznego oraz podziału na grupy na innych zajęciach edukacyjnych.
Organizując zajęcia, w tym zajęcia wychowania fizycznego, należy bezwzględnie zadbać o bezpieczeństwo Uczniów. Zatem bezpieczeństwo Uczniów oraz stworzenie warunków do realizacji treści programowych stanowią główne kryteria przy organizacji zajęć.
Nadmieniam również, iż § 8 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 15 października 2012 r. w sprawie warunków tworzenia, organizacji oraz działania oddziałów sportowych, szkół sportowych oraz szkół mistrzostwa sportowego określa, że:
Liczba uczniów w grupie ćwiczeniowej w szkole mistrzostwa sportowego jest uzależniona od możliwości realizowania zadań wynikających z programu szkolenia sportowego przez uczniów o zbliżonym poziomie sportowym.
Konieczne jest uwzględnienie powyższego przepisu, który istotnie wpływa na jakość proponowanej oferty edukacyjnej w szkole mistrzostwa sportowego oraz efekty szkolenia sportowego.
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 15 października 2012 r. w sprawie warunków tworzenia, organizacji oraz działania oddziałów sportowych, szkół sportowych oraz szkół mistrzostwa sportowego (Dz. U. z 2012 r., poz. 1129).
Autor: Krystyna Mucha – dyrektor wydziału w kuratorium oświaty.
Odpowiedzi na pytanie udzielił ekspert Dyrektorium.pl - portalu redagowanego przez
Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.
powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach