Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Liczebność Uczniów w klasach szkoły mistrzostwa sportowego

Pytanie Użytkownika

Jesteśmy niepubliczną Szkołą Mistrzostwa Sportowego. Mamy 3 oddziały klas gimnazjalnych (I, II, III klasa) i 2 oddziały liceum (I, II). W przypadku II klasy liceum mamy 27 Uczniów w klasie, a przepisy mówią, że powyżej 26 Uczniów należy podzielić ją na grupy na zajęciach z WF-u, informatyki, języków itd. Czy należy dzielić klasę na klasy wirtualne (grupy) czy można do Nauczyciela prowadzącego przypisać Nauczyciela wspomagającego?

Odpowiedź naszego eksperta

W szkołach niepublicznych nie mają zastosowania przepisy § 7 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych w zakresie dopuszczalnej liczebności grupy na obowiązkowych zajęciach wychowania fizycznego oraz podziału na grupy na innych zajęciach edukacyjnych.

Najważniejszym kryterium przy organizacji zajęć jest bezpieczeństwo Uczniów

Organizując zajęcia, w tym zajęcia wychowania fizycznego, należy bezwzględnie zadbać o bezpieczeństwo Uczniów. Zatem bezpieczeństwo Uczniów oraz stworzenie warunków do realizacji treści programowych stanowią główne kryteria przy organizacji zajęć.

Liczba Uczniów zależy od możliwości realizowania zadań wynikających z programu szkolenia sportowego

Nadmieniam również, iż § 8 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 15 października 2012 r. w sprawie warunków tworzenia, organizacji oraz działania oddziałów sportowych, szkół sportowych oraz szkół mistrzostwa sportowego określa, że:

Liczba uczniów w grupie ćwiczeniowej w szkole mistrzostwa sportowego jest uzależniona od możliwości realizowania zadań wynikających z programu szkolenia sportowego przez uczniów o zbliżonym poziomie sportowym.

Konieczne jest uwzględnienie powyższego przepisu, który istotnie wpływa na jakość proponowanej oferty edukacyjnej w szkole mistrzostwa sportowego oraz efekty szkolenia sportowego.

 

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 15 października 2012 r. w sprawie warunków tworzenia, organizacji oraz działania oddziałów sportowych, szkół sportowych oraz szkół mistrzostwa sportowego (Dz. U. z 2012 r., poz. 1129). 

Autor: Krystyna Mucha – dyrektor wydziału w kuratorium oświaty.

 

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.