Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Kwalifikacje w szkole ponadgimnazjalnej

Pytanie Użytkownika

Czy zmieniły się lub mają się zmienić przepisy dotyczące kwalifikacji wymaganych od Nauczycieli języka obcego do nauczania w szkole ponadgimnazjalnej?

Odpowiedź naszego eksperta

Tak. Od 1 września 2016 r. Nauczyciele i Wychowawcy zatrudnieni w szkołach, w tym w ponadgimnazjalnych, będą musieli legitymować się dyplomem ukończenia studiów magisterskich oraz mieć przygotowanie pedagogiczne. Analogiczne rozwiązania wprowadzone zostaną dla Nauczycieli języków obcych. Przewiduje to projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od Nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić Nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (projekt z 5 sierpnia 2015 r.): http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12275501

Zmiana przepisów była konieczna ze względu na ich dostosowanie do wymagań kwalifikacyjnych obowiązujących od roku akademickiego 2012/2013 w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 17 stycznia 2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu Nauczyciela (Dz. U. z 2012 r. poz. 131).

Z założenia jednak przepisy mają zastosowanie do osób, które dopiero będą ubiegały się o zatrudnienie w oświacie. Nauczyciele, którzy są już zatrudnieni w szkołach, nie będą mieli obowiązku uzupełniać kwalifikacji. Z przepisów przejściowych wynika, że Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie nowych regulacji, czyli 1 września 2016 r., którzy spełniali wymagania kwalifikacyjne na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska Nauczyciela (§ 29 pkt 1 projektu rozporządzenia).

Ponadto kwalifikacje do nauczania języków obcych w szkołach, m.in. liceach, technikach, zasadniczych szkołach zawodowych, posiadają również osoby, które ukończyły nauczycielskie kolegium języków obcych w specjalności odpowiadającej danemu językowi, a także osoby, które ukończyły zakład kształcenia nauczycieli, z wyjątkiem nauczycielskich kolegiów języków obcych oraz osoby, które ukończyły studia pierwszego stopnia oraz spełniają pozostałe wymagania kwalifikacyjne określone dla danego stanowiska (§ 30 projektu rozporządzenia).

 

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. 2012 poz. 131) .

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.