Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Kwalifikacje Nauczyciela kształcenia integracyjnego

Pytanie Użytkownika

Nauczycielka mianowana języka francuskiego z wykształceniem wyższym magisterskim i przygotowaniem pedagogicznym chce ukończyć kurs kwalifikacyjny oligofrenopedagogiki organizowany przez niepubliczny ośrodek kształcenia Nauczycieli. Czy ukończenie takiego kursu da jej kwalifikacje do zatrudnienia jako Nauczyciela współorganizującego kształcenie w klasie integracyjnej?

Odpowiedź naszego eksperta

Tak. Pedagog, który posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska Nnauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki, a ponadto ukończył studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie oligofrenopedagogiki, jest uprawniony do prowadzenia zajęć kształcenia integracyjnego. 

Nauczyciele z kwalifikacjami w zakresie pedagogiki specjalnej mogą prowadzić kształcenie integracyjne

Zgodnie z § 6 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 17 listopada 2010 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych w szkołach zatrudnia się dodatkowo Nauczycieli posiadających kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego.

Ukończenie kursu kwalifikacyjnego z oligofrenopedagogiki pozwala Nauczycielowi z przygotowaniem pedagogicznym prowadzić kształcenie integracyjne

Kwalifikacje do zajmowania stanowiska Nauczyciela może zajmować osoba, która posiada poziom wykształcenia wymagany od Nauczycieli danego typu szkoły lub rodzaju placówki oraz uzyska kwalifikacje niezbędne do prowadzenia zajęć.

Jak wynika § 14 rozporządzenia, w przypadku przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów ukończenie dodatkowo kursu kwalifikacyjnego w zakresie pedagogiki specjalnej daje kwalifikacje do pracy na stanowisku Nauczyciela współorganizującego kształcenie integracyjne. Prawo do organizowania takich zajęć ma także Nauczyciel, który ukończył zakład kształcenia Nauczycieli w specjalności oligofrenopedagogika.

 

Podstawa prawna:

 Autor: Krystyna Mucha – dyrektor wydziału w kuratorium oświaty.

 

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.