Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Kradzież butów

Pytanie:

W szkole zginęły uczniowi buty. Uczeń nie zastosował zasad obowiązujących w szkole. Znaleźliśmy podejrzanych, ale oni nie chcą butów oddać. Sprawę zgłosiliśmy na policję. Rodzic domaga się zwrotu pieniędzy. Otrzymałam pismo od rodziców, w którym wnoszą o zwrot kosztów zakupu butów. Żądanie jest uzasadnione nienależytym wykonaniem umowy przechowania obuwia, do którego zmiany na czas lekcji uczniowie są zobowiązani.

Uczeń pozostawił buty w boksie. Powinien je schować do worka, czego nie zrobił. Pracownik szkoły przełożył je – zgodnie z zasadami panującymi w szkole – do worka, do którego miały dostęp też inne osoby.

Odpowiedź:

W opisanej sytuacji, jeżeli nastąpiła kradzież butów z szatni, dyrektor ma dwie możliwości:

  • może zaakceptować roszczenie we wskazanej przez poszkodowanego wysokości lub
  • odrzucić je i czekać na ewentualne powództwo cywilne ze strony osoby poszkodowanej (rodziców ucznia).

Uzasadnienie:

Dyrekcja szkoły ma obowiązek zapewnienia prawidłowego przechowywania i dozoru nad pozostawionymi w szatni rzeczami uczniów. Stąd szatnie powinny pozostawać pod nadzorem pracownika (szatniarza), który udostępnia szatnię uczniom w sposób określony w regulaminie. Zasady korzystania z szatni powinny być ustalone w regulaminie. Często jest w nim umieszczany zapis, że za pozostawione w szatni pieniądze, telefony komórkowe, gry elektroniczne lub inne cenne rzeczy szkoła nie ponosi odpowiedzialności.

Jednakże ta odpowiedzialność jest ponoszona, gdy szkole można przypisać winę w nadzorze nad rzeczami. Jeśli dyrektor zadbał o to, aby nadzór był należycie sprawowany, a mimo tego doszło do kradzieży, to odpowiedzialności nie poniesie. Zatem dyrektor musi sam ocenić, czy doszło do zawinienia przez pracownika czy nie.

Szkoła nie ponosi odpowiedzialności materialnej za kradzież obuwia ze szkolnej szatni, jeśli dyrekcja szkoły zapewniła odpowiednie warunki do przechowywania rzeczy w szatani, tzn. szatnia jest zamykana, do boksu, w którym przechowywane są okrycia i buty określonej klasy (klas) dostęp do niej mają uczniowie danej klasy (klas) pod nadzorem szatniarza (szatniarz każdorazowo otwiera i zamyka boks po pozostawieniu okryć przez uczniów lub po odbiorze tych okryć). W takiej sytuacji nie można szkole przypisać winy w nadzorze nad pozostawionymi rzeczami uczniów.

Natomiast dyrektor po ujawnieniu kradzieży ma obowiązek zawiadomienia Policji, która powinna przeprowadzić dochodzenie. Jeśli w wyniku tego dochodzenia zostanie ustalony sprawca, to uruchomiane są procedury karne (postępowanie w sprawach nieletnich). W przypadku, gdy buty zostaną odnalezione, są zwracane właścicielowi, a w przypadku, gdy sprawca je zniszczył albo utracił, rodzice mają obowiązek zwrotu równowartości ceny obuwia. Jeśli sprawca nie zostanie ustalony, sprawa jest umarzana.

Bez znajomości zapisów regulaminu szatni lub innych dokumentów dotyczących szatni oraz zakresu obowiązków pracownika szkoły odpowiedzialnego za szatnię nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Podstawa prawna: Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 459 ze zm.), art. 835

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.