Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Korepetycje w szkole w formie zajęć płatnych

Pytanie Czytelnika

Nauczyciel języka angielskiego prowadzi płatne zajęcia pozalekcyjne z języka angielskiego w szkole. W grupie nie ma uczniów, którzy są jego uczniami na lekcji szkolnej. Nauczyciel ma działalność gospodarczą. Pozostałe ustalenia dotyczące współpracy wyglądają tak jak w przypadku instruktorów z zewnątrz (np. wynajem sali). Czy jest to zgodne z prawem?

Odpowiedź naszego eksperta

Tak. Polskie prawo oświatowe nie odnosi się wprost do problemu korepetycji czy prowadzenia działalności gospodarczej przez nauczyciela języka angielskiego na zajęciach pozalekcyjnych, również w swojej szkole. Jeżeli nauczyciel nie prowadzi odpłatnych zajęć pozalekcyjnych z j. angielskiego dla swoich uczniów, nie może to być powodem jego ewentualnej odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Uzasadnienie:

Nauczyciele zatrudnieni w szkole samorządowej objęci są w zakresie zatrudnienia przepisami Karty Nauczyciela. Ustawa ta nie nakłada na nauczycieli obowiązku informowania o prowadzonej działalności gospodarczej. Obowiązek taki dotyczy pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, którzy obowiązani są złożyć oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej (art. 31 ustawy o pracownikach samorządowych). Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej dotyczy natomiast dyrektora szkoły jako kierownika samorządowej jednostki organizacyjnej.

Niewątpliwie  wśród obowiązków nauczyciela  prawo wymienia rzetelne realizowanie zadań związanych z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą oraz wspieranie każdego ucznia w jego rozwoju (art. 6 pkt 1 i 2 Karty Nauczyciela). Nauczyciel podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej za uchybienia godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom (art. 75 ust. 1 Karty Nauczyciela). Zatem można domniemywać, że nauczyciel uczący ucznia, a dodatkowo udzielający mu płatnych korepetycji/zajęć uchybia obowiązkom wskazanym powyżej. Nauczyciele nie mają jednak obowiązku informowania dyrektora o założeniu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Nie w każdym przypadku prowadzenie korepetycji/szkoły językowej jest nieetyczne. Przy wykonywaniu takiej pracy nauczyciel musi jednak pamiętać o swoim godnym zachowaniu. Chodzi tu przede wszystkim o to, aby praca poza szkołą nie miała wpływu na wykonywanie pracy nauczyciela, np. poprzez stawianie lepszych ocen czy innego traktowania uczniów, którzy przychodzą na korepetycje.

Podstawa prawna:

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.