Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Kontynuacja nauki przez dzieci 6-letnie w szkole podstawowej

Pytanie Użytkownika

Jakiego wpisu dokonać w arkuszu ocen, który został założony 1 września 2015 roku Uczniowi, który w roku szkolnym 2016/2017 będzie kontynuował naukę w klasie I zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw?

Odpowiedź naszego eksperta

Art. 9.

  • Dzieci urodzone w roku 2009, które w roku szkolnym 2015/16 rozpoczęły naukę w klasie I szkoły podstawowej, na wniosek rodziców, złożony w terminie do dnia 31 marca 2016 r., mogą w roku szkolnym 2016/17 kontynuować naukę w klasie I szkoły podstawowej.
  • Dziecko, którego rodzice złożyli ww. wniosek, w roku szkolnym 2015/16 kontynuuje naukę w klasie I szkoły podstawowej, z tym, że w roku szkolnym 2015/16 nie podlega klasyfikacji rocznej i promowaniu do klasy II szkoły podstawowej oraz nie otrzymuje świadectwa szkolnego promocyjnego.

Art.11.

  • Dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 r., które w roku szkolnym 2015/16 uczęszczają do klasy II szkoły podstawowej, na wniosek rodziców, złożony w terminie do dnia 31 marca 2016 r., mogą w roku szkolnym 2016/17 kontynuować naukę w klasie II szkoły podstawowej.

  • Dziecko, którego rodzice złożyli ww. wniosek, w roku szkolnym 2015/16 kontynuuje naukę w klasie II szkoły podstawowej, z tym, że w roku szkolnym 2015/16 nie podlega klasyfikacji rocznej i promowaniu do klasy III szkoły podstawowej oraz nie otrzymuje świadectwa szkolnego promocyjnego.

Ww. zapisy w ustawie o systemie oświaty, które dotyczą kontynuacji przez dzieci 6 letnie nauki w klasie I i w klasie II szkoły podstawowej w roku szkolnym 2016/17, nie wskazują brzmienia zapisu, który powinna dokonać szkoła w dokumentacji przebiegu nauczania (dziennik lekcyjny, arkusz ocen). Kluczowym słowem w ww. zapisie ustawy jest słowo „kontynuuje”. W dzienniku lekcyjnym przy rocznej ocenie klasyfikacyjnej na poziomie danego Ucznia powinno się wpisać „kontynuuje naukę w klasie I”, podobnie na arkuszu ocen w pozycji  7 (zapis: Data uchwały rady pedagogicznej: 1) promowany, 2) niepromowany).

„kontynuuje naukę w klasie I – nie podlega klasyfikacji i promocji do klasy II”

W protokole Rady Pedagogicznej, w statystyce klasyfikacji rocznej dla Uczniów klas I-III szkoły podstawowej, proponuję wprowadzić kategorię:

  • Liczba uczniów, którzy nie podlegają klasyfikacji rocznej i promocji dla kl. II – będą kontynuować  naukę w klasie I w roku szkolnym 2016/17 oraz
  • Liczba uczniów, którzy nie podlegają klasyfikacji rocznej i promocji dla kl. III – będą kontynuować  naukę w klasie II w roku szkolnym 2016/17.

Istnieje obawa, że ww. Uczniowie zostaną zaliczeni do grupy Uczniów nieklasyfikowanych i niepromowanych, a to zupełnie inna grupa Uczniów niż Uczniowie nie podlegający klasyfikacji i promocji do klasy programowo wyższej (w obecnym przypadku do II lub III).

 

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (poz.35), art. 9 i art. 11.

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.