Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Konsekwencje dla Dyrektora szkoły a ocena pracy Nauczyciela

Pytanie Użytkownika

Jakie konsekwencje poniesie Dyrektor, jeśli nie sporządził oceny pracy Nauczycielowi mimo zakończenia czynności formalnych związanych z tą oceną? Dyrektor dokonał oceny innych osób, co do których nie wszczął procedury w ostatnim dniu swego urzędowania, pomijając osoby z mocy prawa mające otrzymać ocenę. Czy Dyrektor musi wydać odpis protokołu z posiedzenia Rady Pedagogicznej organizacji związkowej bądź innemu Nauczycielowi?

Odpowiedź naszego eksperta

Pytanie jest niejasne i jego elementy pozostają w sprzeczności do siebie.

Dyrektor dokonał oceny innych osób, co do których nie wszczął procedury w ostatnim dniu swego urzędowania, pomijając osoby z mocy prawa mające otrzymać ocenę.

W jednym i drugim przypadku ocenę pracy Nauczycieli należy uznać za nieważną, niebyłą z przyczyn formalnych. Niezrozumiałe jest określenie „osoby z mocy prawa mające otrzymać ocenę”. Czy chodzi o niedotrzymanie terminu 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku przez Nauczyciela w sprawie oceny pracy, który upłynął dlatego, że Dyrektor zakończył urzędowanie? Jeśli Dyrektor został odwołany ze stanowiska, przeszedł na emeryturę, oceny pracy Nauczyciela może dokonać kolejna osoba, która przejmie obowiązki Dyrektora szkoły.

Każdy Nauczyciel Rady Pedagogicznej ma prawo wglądu do protokołu. Potwierdza przecież swoim podpisem jego przyjęcie.

Związki zawodowe nie mają wprost wglądu do protokołu Rady Pedagogicznej. W razie wątpliwości związanych z treścią protokołu, powinny zwrócić się na piśmie do Dyrektora szkoły o wyjaśnienie w określonej sprawie. Dyrektor może odpowiedzieć na pismo Nauczyciela lub związków zawodowych, posiłkując się faktami zawartymi w protokole Rady Pedagogicznej.

Dyrektor szkoły, podobnie jak Nauczyciel, może być z mocy prawa pociągnięty do odpowiedzialności porządkowej (kara upomnienia, kara nagany), odpowiedzialności dyscyplinarnej i karnej. Bardzo trudno, na podstawie przytoczonych faktów, mówić o konsekwencjach dla Dyrektora szkoły w ww. sprawie. Najprawdopodobniej nie będzie żadnych.

 

Podstawa prawna:

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.