Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Komputery podczas zajęć w technikum

Pytanie Użytkownika

Pytanie dotyczy przedmiotów zawodowych w zawodzie technik informatyk: czy jest gdzieś wymóg,  że podczas zajęć musi być jeden komputer na jednego Ucznia?

Odpowiedź naszego eksperta

Zajęcia informatyczne w szkole

W klasach IV-VI szkoły podstawowej, w gimnazjum, w zasadniczej szkole zawodowej, liceum ogólnokształcącym, technikum i szkole policealnej podział na grupy jest obowiązkowy na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych komputerowych oraz na zajęciach z informatyki i technologii informacyjnej w oddziałach liczących więcej niż 24 Uczniów. Zajęcia mogą być prowadzone w grupie oddziałowej lub międzyoddziałowej liczącej nie więcej niż 24 Uczniów. Liczba Uczniów w grupie nie może przekraczać liczby stanowisk komputerowych w pracowni komputerowej.

Dyrektorzy szkół, w porozumieniu z organami prowadzącymi szkoły, mieli dostosować organizację obowiązkowych zajęć edukacyjnych: komputerowych, informatyki i technologii informacyjnej do tego wymogu w terminie do dnia 31 sierpnia 2013 r.

Wymogi dla przedmiotów zawodowych

Przedmioty zawodowe w szkole, która przygotowuje do kształcenia w zawodzie, należą do obowiązkowych zajęć edukacyjnych dla Ucznia. Dla tych przedmiotów jest określona podstawa programowa kształcenia w zawodach oraz musi być dopuszczony przez Dyrektora do użytku w danej szkole program nauczania dla zawodu.

Program nauczania dla zawodu (zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie dopuszczania do użytku w szkole programów…) spełniać musi określone wymogi – między innymi musi zawierać opis warunków, w jakich program będzie realizowany, z uwzględnieniem warunków realizacji kształcenia w danym zawodzie, ustalonych w podstawie programowej kształcenia w zawodach. Rozwiązania organizacyjne do podstawy programowej kształcenia ogólnego w zakresie realizacji minimalnej liczby godzin (również na kształcenie zawodowe teoretyczne, kształcenie zawodowe praktyczne), podziału na grupy, liczby stanowisk komputerowych określa Rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania. Z niego należy również (choć nie ma obowiązku) czerpać rozwiązania organizacyjne przy opracowywaniu programu nauczania dla zawodu.

Jakość kształcenia w zawodzie technik informatyk będzie optymalna przy dostępie jednego Ucznia do jednego komputera. Ostatecznie określa ten fakt podstawa programowa kształcenia w zawodach oraz program nauczania dla zawodu dopuszczony do użytku w danej szkole.

 

Podstawa prawna: Rozporządzenie MEN z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 204), § 7 ust. 1 pkt 1) i § 10.

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.