Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Karty Indywidualnych Potrzeb Ucznia i Plany Działań Wspierających po nowelizacji

Pytanie Użytkownika

Jak będzie można od przyszłego roku szkolnego, kiedy wejdzie w życie nowelizacja Rozporządzenia o zasadach udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej, wykorzystywać przygotowane dla Uczniów Karty Indywidualnych Potrzeb czy Plany Działań Wspierających?

Odpowiedź naszego eksperta

Zgodnie z § 20 ust. 1 projektu rozporządzenia Nauczyciele, Wychowawcy grup wychowawczych i Specjaliści opracowywać będą dla Uczniów wyłącznie indywidualne lub grupowe programy pracy na poszczególnych zajęciach organizowanych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Opracowywanie tych programów powinno się odbywać z wykorzystaniem obecnie obowiązującej dokumentacji. Analiza np. struktury Planów Działań Wspierających wskazuje na jej zbieżność ze strukturą programów. Jest w niej zaznaczony odbiorca, cele do realizacji, metody pracy, metody sprawdzenia, w jakim stopniu udało się zrealizować zamierzone cele itd.

Podkreślić jednak należy, iż nie ma obligacji prawnej do wykorzystania tej wiedzy, nie ma też przepisów regulujących strukturę takich programów. Rozporządzenie odnoszące się do programów dopuszczanych do użytku szkolnego mówi wprost (§ 1 ust. 2), że zapisy nie odnoszą się do programów opracowanych w oparciu o Rozporządzenia „pomocowe”.

 

Na podstawie: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 czerwca 2012 r. w sprawie dopuszczania do użytku w szkole programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania oraz dopuszczania do użytku szkolnego podręczników.

 

Autor: Ewa Sitko – staż zawodowy: 30 lat, nauczyciel dyplomowany. Nagrodzona w 2008 roku Medalem Komisji Edukacji Narodowej za zasługi dla oświaty Edukator programu „Nowa Szkoła”- CODN Grupa 1000/2. Metodyk przy WOM w Katowicach i Krakowie. Autor i realizator programów wychowawczych. Koordynator szkolnych działań wychowawczych Autorka publikacji dotyczących komunikacji interpersonalnej oraz aktywizacji odbiorcy procesu edukacyjnego.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.