Drodzy dyrektorzy!
Informujemy, że serwis Doradca Dyrektora zostaje przeniesiony na portal Librus Szkoła (szkola.librus.pl).
Na portalu będą nadal publikowane artykuły z zakresu prawa oświatowego, aktualności MEN czy porady ekspertów. Dodatkowo będziecie Państwo mieli okazję zapoznać się z publikacjami dotyczącymi m.in. dydaktyki, rozwoju czy zarządzania. Spodziewajcie się materiałów dydaktycznych, ciekawostek i dużo inspiracji. Zapraszamy do śledzenia!
Informujemy również, że dyrektorzy posiadający wariant Altum systemu Synergia, nadal mogą zadawać pytania naszym ekspertom, pisząc na adres prawo.oswiatowe@librus.pl.
Poszukuję wzoru kary upomnienia dla Nauczyciela. Czy można dać ja Nauczycielowi nie Karty Nauczyciela, a z kodeksu pracy?
Za uchybienia przeciwko porządkowi pracy, w rozumieniu art.108 kodeksu pracy, wymierza się nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym kary porządkowe zgodnie z art. 108-113 kodeksu pracy. Przy stosowaniu kary bierze się pod uwagę w szczególności rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych, stopień winy pracownika i jego dotychczasowy stosunek do pracy. Zatem aby mógł ukarać pracownika, muszą być spełnione łącznie dwa warunki: zatrudniony narusza swoje obowiązki w zakresie porządku pracy i jest przy tym winny.
Karami porządkowymi są:
Kara upomnienia może być wymierzona za nieprzestrzeganie przez pracownika:
Ustalona organizacja i porządek pracy to przepisy statutu, zarządzenia Dyrektora, obowiązujące regulaminy, procedury, itd.
Kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika. Wysłuchanie powinno nastąpić przed nałożeniem kary. Może ono przybrać formę ustną, lecz pracownik ma prawo ograniczyć się do złożenia pisemnych wyjaśnień.
Kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia.
O zastosowanej karze pracodawca zawiadamia pracownika na piśmie, wskazując rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych i datę dopuszczenia się przez pracownika tego naruszenia oraz informując go o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia. Odpis zawiadomienia składa się do akt osobowych pracownika. Zawiadomienie o ukaraniu powinno zostać podpisane przez Nauczyciela, który poświadcza je datą otrzymania.
Zdarza się, że Dyrektorzy mają problem z wręczeniem Nauczycielowi pisma wymierzającego karę porządkową, gdyż pracownik w takiej sytuacji potrafi odmówić podpisania przyjęcia pisma. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 29 czerwca 2000 r., I PKN 716/99 odmowa przyjęcia pisma, o którym pracownik wie, że zawiera informację o ukaraniu, jest równoznaczna z zawiadomieniem o zastosowaniu kary porządkowej.
Jednak w związku z tym, że ostatecznie Nauczyciel może wystąpić do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego kary, bardzo ważne jest, aby zastosowanie kary nie nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa. Zatem wskazane jest, aby przy wręczaniu pisma zawiadamiającego pracownika o zastosowanej karze porządkowej obecna była inna osoba.
Gdy pracownik odmówi podpisania przyjęcia pisma, wystarczy, że Dyrektor na piśmie umieści adnotację o odmowie, wpisze datę oraz podpisze się. Obecny przy tym inny pracownik powinien natomiast napisać notatkę służbową, z której będzie jednoznacznie wynikało, że w danym dniu nastąpiła odmowa przyjęcia pisma zawiadamiającego danego nauczyciela o zastosowanej wobec niego karze porządkowej. W ten sposób Dyrektor uniknie zarzutu, że pracownik nie został powiadomiony na piśmie o zastosowanej karze lub że naruszono termin jej wymierzenia.
Załącznik:
Podstawa prawna:
Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.