Drodzy dyrektorzy!
Informujemy, że serwis Doradca Dyrektora zostaje przeniesiony na portal Librus Szkoła (szkola.librus.pl).
Na portalu będą nadal publikowane artykuły z zakresu prawa oświatowego, aktualności MEN czy porady ekspertów. Dodatkowo będziecie Państwo mieli okazję zapoznać się z publikacjami dotyczącymi m.in. dydaktyki, rozwoju czy zarządzania. Spodziewajcie się materiałów dydaktycznych, ciekawostek i dużo inspiracji. Zapraszamy do śledzenia!
Informujemy również, że dyrektorzy posiadający wariant Altum systemu Synergia, nadal mogą zadawać pytania naszym ekspertom, pisząc na adres prawo.oswiatowe@librus.pl.
Czy Nauczyciele w zespołach ds. planowania i koordynowania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole podstawowej są zobowiązani do 30 września 2012 r. założyć IPET dla Ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, który od 1 września 2012 r. jest Uczniem kl. V i był objęty od kl. IV dotychczasowym – „starym” modelem pomocy psychologiczno-pedagogicznej?
Dla Ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, który realizował obowiązek szkolny w szkole podstawowej ogólnodostępnej przed 1 września 2012 r., musiał być opracowany w szkole indywidualny program edukacyjny, który określał zakres zintegrowanych działań Nauczycieli i Specjalistów oraz rodzaj zajęć rewalidacyjnych lub zajęć socjoterapeutycznych prowadzonych z Uczniem.
Ten indywidualny program edukacyjny jest realizowany do końca okresu, na jaki został opracowany (najprawdopodobniej do końca kl. VI, w której Uczeń realizuje obowiązek szkolny na tym etapie edukacyjnym) pod warunkiem, że do 30 września 2012 r. program ten zostanie uzupełniony o zakres kilku punktów nowego IPET (o pkt.1, 3-5 i 7). Zespół ds. planowania pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla tego Ucznia dokonuje wcześniej wielospecjalistycznej oceny poziomu jego funkcjonowania.
Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły