Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Indywidualny asystent dla dziecka z autyzmem

Pytanie Użytkownika

W klasie integracyjnej jest 19 dzieci, w tym dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Wśród nich jest uczeń z autyzmem. W tym oddziale oprócz nauczyciela prowadzącego zajęcia na cały etat, zatrudniony jest także nauczyciel wspomagający (współorganizujący zajęcia). Każde dziecko mające orzeczenie ma 2 dodatkowe godziny rewalidacji indywidualnej oraz zajęcia w ramach pomocy PPP. Rodzice dziecka z autyzmem domagają się indywidualnego asystenta dla ich dziecka. Moim zdaniem zapis dotyczący asystenta dotyczy szkół ogólnodostępnych ust. 2 rozporządzenia o pomocy, a nie klas integracyjnych ust. 1. Czy mam rację?

Odpowiedź naszego eksperta

Jeżeli w szkole ogólnodostępnej są prowadzone oddziały integracyjne, to w takich oddziałach zatrudnia się nauczyciela, który posiada kwalifikacje z pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego. Nauczyciel ten popularnie nazywany jest „nauczycielem wspomagającym” dla uczniów, którzy mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – również dla ucznia z autyzmem, jeśli znajduje się wśród uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Uczniowie z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego mogą również uczyć się w szkole ogólnodostępnej w oddziałach ogólnodostępnych, bo szkoła nie prowadzi oddziału integracyjnego. Dla tych uczniów zatrudnia się „nauczycieli wspomagających” tylko za zgodą organu prowadzącego.

Wyjątkiem są uczniowie z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera lub z niepełnosprawnościami sprzężonymi. W tych typach niepełnosprawności szkoła ogólnodostępna, w oddziale ogólnodostępnym, ma obowiązek zatrudnić nauczyciela wspomagającego lub asystenta (dla klas I-III szkoły podstawowej) lub pomoc nauczyciela (decydują o tym zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego).

Rozważania zawarte w pytaniu są poprawne – również w zakresie zaplanowanych zajęć rewalidacyjnych i form pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

 

Podstawa prawna: Rozporządzenie MEN  z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie  warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. z 2015 r. poz.1113), § 7.

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.