Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Godziny ponadwymiarowe z innego pensum

Pytanie Czytelnika

Nauczyciel pracuje na całym etacie (pensum 18 godz.), a w przyszłym miesiącu otrzyma dodatkowo 6 godzin w świetlicy. Jak należy rozliczać nadgodziny?

Odpowiedź naszego eksperta

W opisanej sytuacji należy ustalić pensum łączone, skoro w ramach jednej umowy nauczyciel realizuje godziny z różnych pensów – nawet jeżeli tylko ponadwymiarowe. Można również nie ustalać pensum łączonego, ale wtedy organ prowadzący powinien określić sposób rozliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe.  W szczególności, że realizowane są z innego pensum dydaktycznego.

Uzasadnienie

Nauczycielowi realizującemu w ramach stosunku  pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin (np. nauczanie przedmiotu i prowadzenie zajęć świetlicowych) powinno określić się tzw. pensum łączone. Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dla nauczycieli realizujących w ramach stosunku  pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin określa organ prowadzący w trybie odrębnej uchwały. Nauczyciel realizuje zatem pensum dydaktyczne ustalone przez dany organ prowadzący szkołę. Każda godzina zajęć realizowanych ponad tak ustalone pensum jest dopiero godziną ponadwymiarową. Tutaj warto wspomnieć, że od 1 września 2018 r. sposób wyliczania pensum łączonego będzie wskazany wprost w Karcie Nauczyciela (art. 42 ust. 5c Karty Nauczyciela). Do tego czasu należy jeszcze stosować odpowiednie uchwały organów prowadzących.

Częstą spotykaną praktyką jest przydzielenie nauczycielowi pełnozatrudnionemu godzin z innego pensum w ramach godzin ponadwymiarowych. W takiej sytuacji organ prowadzący powinien w regulaminie wynagradzania nauczycieli ustalić sposób rozliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, jeśli realizowane są z innego pensum dydaktycznego.

Podstawa prawna: art. 42 ust. 7 pkt 3 ustawy  26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r. poz. 1189 ze zm.).

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

 

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.