Drodzy dyrektorzy!
Informujemy, że serwis Doradca Dyrektora zostaje przeniesiony na portal Librus Szkoła (szkola.librus.pl).
Na portalu będą nadal publikowane artykuły z zakresu prawa oświatowego, aktualności MEN czy porady ekspertów. Dodatkowo będziecie Państwo mieli okazję zapoznać się z publikacjami dotyczącymi m.in. dydaktyki, rozwoju czy zarządzania. Spodziewajcie się materiałów dydaktycznych, ciekawostek i dużo inspiracji. Zapraszamy do śledzenia!
Informujemy również, że dyrektorzy posiadający wariant Altum systemu Synergia, nadal mogą zadawać pytania naszym ekspertom, pisząc na adres prawo.oswiatowe@librus.pl.
Nauczyciel pracuje na całym etacie (pensum 18 godz.), a w przyszłym miesiącu otrzyma dodatkowo 6 godzin w świetlicy. Jak należy rozliczać nadgodziny?
W opisanej sytuacji należy ustalić pensum łączone, skoro w ramach jednej umowy nauczyciel realizuje godziny z różnych pensów – nawet jeżeli tylko ponadwymiarowe. Można również nie ustalać pensum łączonego, ale wtedy organ prowadzący powinien określić sposób rozliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe. W szczególności, że realizowane są z innego pensum dydaktycznego.
Nauczycielowi realizującemu w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin (np. nauczanie przedmiotu i prowadzenie zajęć świetlicowych) powinno określić się tzw. pensum łączone. Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dla nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin określa organ prowadzący w trybie odrębnej uchwały. Nauczyciel realizuje zatem pensum dydaktyczne ustalone przez dany organ prowadzący szkołę. Każda godzina zajęć realizowanych ponad tak ustalone pensum jest dopiero godziną ponadwymiarową. Tutaj warto wspomnieć, że od 1 września 2018 r. sposób wyliczania pensum łączonego będzie wskazany wprost w Karcie Nauczyciela (art. 42 ust. 5c Karty Nauczyciela). Do tego czasu należy jeszcze stosować odpowiednie uchwały organów prowadzących.
Częstą spotykaną praktyką jest przydzielenie nauczycielowi pełnozatrudnionemu godzin z innego pensum w ramach godzin ponadwymiarowych. W takiej sytuacji organ prowadzący powinien w regulaminie wynagradzania nauczycieli ustalić sposób rozliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, jeśli realizowane są z innego pensum dydaktycznego.
Podstawa prawna: art. 42 ust. 7 pkt 3 ustawy 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r. poz. 1189 ze zm.).
Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.