Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Godziny ponadwymiarowe w okresie matur

Pytanie Czytelnika

Przykład 1

Nauczyciel szkoły podstawowej z włączonymi klasami gimnazjalnymi w dniach 18 – 20 IV 2018r przebywał w pracy. Nie prowadził lekcji, nie był w komisji egzaminacyjnej. Realizował inne zadania wynikające z działalności statutowej szkoły.

Przykład 2

Nauczyciel szkoły podstawowej z włączonymi klasami gimnazjalnymi w dniach 18 – 20 IV 2018r przebywał w pracy. Nie prowadził lekcji, był w komisji egzaminacyjnej – jeden dzień w szkole macierzystej, drugi oddelegowany do innej szkoły, trzeci realizował inne zadania wynikające z działalności statutowej szkoły.

Przykład 3

Nauczyciel szkoły podstawowej z włączonymi klasami gimnazjalnymi w dniach ustalonych przez dyrektora szkoły dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych (szkoła realizuje w tym czasie zadania opiekuńczo wychowawcze) przebywał w pracy. Realizował inne zadania wynikające z działalności statutowej szkoły.

Czy w ww. przypadkach należy się nauczycielowi wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe?

Odpowiedź naszego eksperta

Nauczyciel tak naprawdę wykonuje pracę we wskazane w pytaniu dni, a zatem nie powinien być pozbawiony prawa do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe.

Uzasadnienie

Godzina ponadwymiarowa to godzina realizowana przez nauczyciela ponad określony dla niego obowiązkowy wymiar zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych. Godziny takie przydzielane są nauczycielowi w szczególnych przypadkach podyktowanych koniecznością realizacji programu nauczania lub zapewnienia opieki w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Za każdą zrealizowaną przez nauczyciela godzinę ponadwymiarową przysługuje wynagrodzenie wypłacane według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przysługuje wyłącznie za ich faktyczne zrealizowanie.

Jeśli nauczyciel nie realizuje danego dnia zajęć dydaktycznych (z uwagi np. na egzamin gimnazjalny), to powinien realizować inne zadania na terenie placówki lub pozostawać w gotowości do pracy. Oprócz zajęć wychowawczych nauczyciel w taki dzień może być bowiem zobowiązany do wykonywania innych zajęć i czynności na terenie placówki. Nauczyciel tak naprawdę wykonuje pracę w dany dzień lub pozostaje w gotowości do pracy.  Organizacja pracy takiego dnia zależy od dyrektora placówki.

Nauczyciel również nie powinien być pozbawiony prawa do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, które przysługują mu w danym tygodniu zgodnie z ustalonym planem. Podobnie wypowiedziało się MEN w odpowiedzi na interpelację nr 9686 Posła Piotra Stanke z dnia 26 maja 2009 r. – jeśli nauczyciel nie miał możliwości realizacji w tak dzień  godzin ponadwymiarowych (np. nie był zobowiązany do wykonywania innych zadań), dla celów obliczenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe dzień ten traktuje się jako dzień, kiedy pracownik pozostaje w gotowości do pracy.

Podstawa prawna: art. 42 ust. 1, art. 42c ust. 1, art. 35 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2018 r. poz. 967).

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

KND

DD

PCG

MEDICOVER

aSc

PayU

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.