Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Dyrektor gimnazjum – rezygnacja ze stanowiska dyrektora szkoły podstawowej

Pytanie Czytelnika

Gimnazjum będzie od września włączane do szkoły podstawowej. Dyrektor obecnego gimnazjum jest po konkursie (do 2021r.), chce jednak zrezygnować z bycia zastępcą od września 2017 r. w szkole podstawowej. Kiedy ma złożyć rezygnację i kto ma wystawić informację o formie jego zatrudnienia od września? Czy w przypadku braku godzin może odejść z 20 KN? Kto o tym decyduje?

Odpowiedź naszego eksperta

Aby nie zostać wicedyrektorem szkoły podstawowej, dyrektor gimnazjum powinien w maju złożyć rezygnację z zajmowanego stanowiska jeszcze na podstawie ustawy o systemie oświaty. Wtedy organ prowadzący odwoła go z trzymiesięcznym wypowiedzeniem. Pozostanie jednak nauczycielem i będzie zatrudniony od 1 września 2017 r. w ośmioletniej szkole podstawowej.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 238 ust. 2 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe dyrektor dotychczasowego gimnazjum, prowadzonego przez jednostkę samorządu terytorialnego, z dniem włączenia gimnazjum do ośmioletniej szkoły podstawowej, staje się wicedyrektorem ośmioletniej szkoły podstawowej, w której prowadzi się klasy dotychczasowego gimnazjum. To stanowisko zajmuje do końca okresu, na jaki powierzono mu stanowisko dyrektora dotychczasowego gimnazjum.

Ponieważ ww. zmiana stanowiska następuje z mocy prawa, a nie wskutek działania pracodawcy, w imieniu którego działa odpowiednio wójt, burmistrz lub prezydent miasta, to nie dokonuje on żadnej czynności o charakterze konstytutywnym, ale czynność o charakterze deklaratoryjnym. Innymi słowy informuje pracownika-dyrektora dotychczasowego gimnazjum o zmianie jego stanowiska pracy. Zatem dyrektor gimnazjum zostanie automatycznie 1 września 2017 r. wicedyrektorem szkoły podstawowej.

Jeżeli dyrektor gimnazjum nie chce zostać wicedyrektorem szkoły podstawowej, powinien złożyć rezygnacje do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) z zajmowanej funkcji dyrektora gimnazjum. Wtedy na podstawie art. 38 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o systemie oświaty organ prowadzący odwołuje nauczyciela ze stanowiska dyrektora w razie złożenia przez nauczyciela rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem, który upływa z końcem miesiąca kalendarzowego. Zatem najlepiej złożyć rezygnacje w maju, żeby trzymiesięczny termin wypowiedzenia upłynął 31 sierpnia 2017 r. Wtedy dyrektor przestanie być dyrektorem gimnazjum, ale nadal będzie pracownikiem ośmioklasowej szkoły podstawowej. Jeżeli chce odejść z pracy, to powinien łącznie z rezygnacją z funkcji złożyć wypowiedzenie stosunku zatrudnienia na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Karty Nauczyciela.

Jeżeli obecny dyrektor gimnazjum złoży rezygnację ze stanowiska, to pozostanie w zatrudnieniu. Tzn. nadal będzie nauczycielem, a o jego losie będzie decydował już kolejny dyrektor na podstawie art. 225 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe. W praktyce jeżeli chce pozostać w zatrudnieniu, dyrektor powinien zapanować dla siebie godziny w arkuszu.

 

Podstawa prawna:

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

 

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.