Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Dostosowanie warunków i form przeprowadzania sprawdzianu do potrzeb Uczniów

Pytanie Użytkownika

Czy dyslektycy i dysortograficy powinni pisać sprawdzian szóstoklasisty w osobnej sali? Czy też możliwe jest umieszczenie ich razem ze wszystkimi zdającymi?

Odpowiedź naszego eksperta

Sposoby dostosowania warunków i form przeprowadzania w roku szkolnym 2014/2015 sprawdzianu dla Uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się wymienione są w grupie X. Uczniowie ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, w tym: dysleksją, dysgrafią, dysortografią, dyskalkulią komunikatu dyrektora CKE.

Sposobów dostosowań dla tej grupy Uczniów wskazano sześć. Wśród nich nie sformułowanego wprost wskazania: „Przystąpienie do sprawdzianu w oddzielnej sali”. Należy jednak zwrócić uwagę, że dostosowania egzaminu wymienione w komunikacie wykluczają często pisanie sprawdzianu z innymi Uczniami, ponieważ są oparte na głośnym czytaniu, a czasami na indywidualnej pracy z Uczniem.

Zatem wybór, czy dyslektycy i dysortograficy powinni pisać sprawdzian szóstoklasisty w osobnej sali, powinien być uzależniony przede wszystkim:

  • od potrzeby tych Uczniów w zakresie wybranych dostosowań ze wskazań dyrektora CKE,
  • od możliwości organizacyjnych szkoły i liczby Uczniów piszących sprawdzian.

 

Podstawa prawna: Dostosowanie warunków i form przeprowadzania sprawdzianu, uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, komunikat dyrektora CKE.

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.