Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Doradca zawodowy w gimnazjum niepublicznym

Pytanie Użytkownika

Czy w gimnazjum niepublicznym jest obowiązek prowadzenia doradztwa zawodowego? Czy gimnazjum musi zatrudnić doradcę zawodowego?

Odpowiedź naszego eksperta

Rozporządzenie w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkoła i placówkach wyznacza zadania doradcy zawodowego oraz wskazuje, że w przypadku braku doradcy zawodowego w szkole Dyrektor szkoły wyznacza Nauczyciela lub specjalistę planującego i realizującego zadania z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego.

Rozporządzenie wskazuje też formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla Uczniów. Jedną z takich form w przypadku Uczniów gimnazjum są zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu oraz planowaniem kształcenia i kariery zawodowej.

Rozporządzenie to jednak w organizacji pracy związanej z udzielaniem pomocy psychologiczno-pedagogicznej odnosi się do szkół publicznych. Zatem gimnazjum niepubliczne nie ma obowiązku organizować pomoc psychologiczno-pedagogiczną dla Uczniów zgodnie z rozporządzeniem. Dyrektor nie ma obowiązku zatrudniania doradcy zawodowego. Jednak w organizacji swoich działań zapewne gimnazjum niepubliczne organizuje rożne formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla swoich Uczniów – również związane z doradztwem zawodowym. Warto wskazać Nauczyciela w szkole, który będzie takie działania planował i koordynował.

 

Podstawa prawna: Rozporządzenie MEN z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkoła i placówkach.

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.