Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Dokumentowanie zajęć e-learningowych

Pytanie Użytkownika

Czy istnieją podstawy prawne do rozliczania zajęć dodatkowych, tzw. karcianych, prowadzonych przez Nauczycieli w systemie e-learningu?
Jakie dokumenty byłyby potwierdzeniem przeprowadzenia takich zajęć?

Odpowiedź naszego eksperta

Zgodnie z przepisami realizację godzin „karcianych”, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy KN, Nauczyciel musi potwierdzić w dzienniku, o którym mowa w rozporządzeniu o dokumentacji przebiegu nauczania (§ 11a rozporządzenia MENiS z dnia 19 lutego 2002 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. Nr 23, poz. 225 ze zm):

Do dziennika tego wpisuje się:

  • imiona i nazwiska Uczniów,
  • daty oraz tematy przeprowadzonych zajęć lub czynności,
  • liczbę godzin tych zajęć lub czynności.

W dzienniku odnotowuje się obecność Uczniów, a przeprowadzenie zajęć Nauczyciel potwierdza podpisem.

Rozporządzenie nie mówi nic na temat metod pracy Nauczyciela, które zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy KN on sam dobiera spośród metod uznawanych przez współczesne nauki pedagogiczne.

Praca z Uczniem w systemie e-learningu jest oparta na technologiach informacyjno-komunikacyjnych (TIK), a realizacja podstawy programowej zakłada m. in. rozwój umiejętności Uczniów w zakresie korzystania z TIK oraz wykorzystywanie ich przez Nauczyciela podczas zajęć. Wynika z tego, że praca z Uczniem w systemie e-learningowym jest odpowiedzią na jego potrzeby zgodną z aktualnym prawem oświatowym.

Potwierdzeniem zajęć odbytych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii jest odnotowanie ich w w/w dzienniku, ze zwróceniem szczególnej uwagi na obecność Ucznia na zajęciach oraz na związaną z nią odpowiedzialność Nauczyciela.

W tym aspekcie należy rozważyć sytuację dla dwóch odmiennych form zajęć e-learningowych:

1. zajęcia w czasie rzeczywistym
(np. kontakt z Uczniem przez Skype)

  • w ich trakcie Nauczyciel jest w stanie potwierdzić obecność Ucznia na zajęciach, nie ma jednak pełnego wglądu w otoczenie (bazę), w jakim przebywa Uczeń, co jest jednym z warunków odpowiedzialność Nauczyciela za bezpieczeństwo Ucznia;

2. zajęcia w czasie nierzeczywistym
(np. Uczeń ma się zapoznać z wcześniej przygotowanymi przez Nauczyciela materiałami, wypełnić test lub ankietę sprawdzającą nabytą na tej podstawie wiedzę, a następnie za pośrednictwem Internetu wysyłać ją do Nauczyciela, który sprawdzi ją w innym czasie)

  • w tej formie nie ma możliwości potwierdzenia obecności Ucznia na zajęciach.

Z powyższych rozważań wynika, że zarówno prowadzenie zajęć w systemie e-learningu, jak i dokumentowanie ich w w/w dzienniku (również w wersji elektronicznej, jeśli szkoła taki dziennik posiada) jest zgodne z literą prawa. Do rozliczenia przez Nauczyciela tzw. godzin „karcianych” nie jest potrzebna inna dokumentacja.

 

Na podstawie: Rozp. MEN z dnia 19 lutego 2002 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. Nr 23, poz.225 ze zm.)

oraz

Rozp. MEN z dnia 27 sierpnia 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. z 2012 r.; poz. 977) – odpowiedni załącznik.

 

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (1) , skomentuj

avatar Dariusz Nowak, Katowice

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

KND

DD

PCG

MEDICOVER

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.