Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla Nauczyciela

Pytanie Użytkownika

Czy Nauczycielowi zatrudnionemu na zastępstwo za innego, nieobecnego Nauczyciela w okresie od 05.12.2011 r. do 29.06.2012 r. należy wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. 13-stkę?
Jak rozumieć zatrudnienie zgodnie z organizacją pracy szkoły, na które powołuje się ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym, która przewiduje, że w takiej sytuacji nie jest wymagany okres 6-miesięcznego zatrudnienia, aby można było otrzymać 13-stkę?

Odpowiedź naszego eksperta

Trzynastka Nauczyciela

Wypłacanie Nauczycielowi dodatkowego wynagradzania rocznego regulują obecnie niżej wskazana ustawa oraz wyrok Sądu Najwyższego z 7.07.2011 r. Analizując prawa do dodatkowego wynagrodzenia Nauczyciela, który nie przepracował w roku kalendarzowym 6 miesięcy, warto zwrócić uwagę na art.2 ust.2 i ust.3 pkt.4 lit. c) ustawy. Zgodnie z nim:

Art. 2. 1. Pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego.

2. Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy.

3. Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadkach:
   4) rozwiązania stosunku pracy w związku z:
   c) likwidacją pracodawcy albo zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy (…)

W związku z powyższym należy zbadać, czy nieprzepracowanie 6 miesięcy nastąpiło z powodu ustania zatrudnienia z przyczyn pracodawcy i jeżeli tak, to należny wypłacić dodatkowe wynagrodzenie.

Pozostali pracownicy sfery budżetowej

Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego: uchwała z dnia 7.07.2011 III PZP 3/11 – okresy pobierania przez pracownika nieobecnego w pracy wynagrodzenia i zasiłku chorobowego nie podlegają wliczeniu do 6-miesięcznego okresu przepracowanego wymaganego do nabycia prawa do „trzynastki” .

 

Należy więc sprawdzić, czy Nauczyciel w ciągu wskazanego okresu zatrudnienia pobierał zasiłek chorobowy i miał okresy nieobecności w pracy, za które pobierał wynagrodzenie (urlop wypoczynkowy, urlopy okolicznościowe, zwolnienie na poszukiwanie pracy, opieka nad dzieckiem, badania okresowe i kontrolne, urlopy szkoleniowe, szkolenie bhp itd.). Należy odliczyć od okresu zatrudnienia Nauczyciela ewentualne w/w dni.
Jeżeli okaże się, że Nauczyciel mimo tych nieobecności w pracy przepracował 6 miesięcy, należy mu wypłacić „trzynastkę”.

 

Na podstawie:

  • Ustawa z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. nr 160 z 1997 poz.1080 ze zm.);
  • Stanowisko Sądu Najwyższego: uchwała z dnia 7.07.2011 III PZP 3/11.

 

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.