Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Dodatek za warunki pracy

Pytanie Użytkownika

Czy Nauczycielowi pracującemu w szkole ponadgimnazjalnej z Uczniem posiadającym orzeczenie przysługuje prawo do dodatku?

Odpowiedź naszego eksperta

Rozumiem, że w pytaniu jest mowa o prawie do dodatku za warunki pracy wypłacanym na podstawie art. 34 ust. 1 Karty Nauczyciela. Nauczycielom pracującym w trudnych lub uciążliwych dla zdrowia warunkach przysługuje z tego tytułu dodatek za warunki pracy.

Wykaz trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę do przyznania Nauczycielom dodatku za warunki pracy określa w § 8 i 9 Rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. Natomiast wysokość tych dodatków oraz szczegółowe warunki przyznawania tych dodatków określa regulamin wynagradzania. Warto podkreślić, że regulamin jedynie odnosi się do wysokości dodatku i zasad przyznawania (nie nabywania).

Stosownie do § 8 rozporządzenia za pracę w trudnych warunkach uznaje się m.in.: prowadzenie zajęć dydaktycznych i wychowawczych w specjalnych przedszkolach (oddziałach), szkołach (oddziałach) specjalnych oraz prowadzenie indywidualnego nauczania dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego. 

Zatem praca z dzieckiem posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności czy orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego w szkole ogólnodostępnej nie jest pracą w trudnych warunkach i tym samym nie upoważnia do dodatku za warunki pracy.

Podobnie jest z pracą w warunkach uciążliwych. Bowiem za pracę wykonywaną w warunkach uciążliwych uznaje się prowadzenie przez Nauczycieli  zajęć w trudnych warunkach, po spełnieni dodatkowych warunków o których mowa  § 9 ww. rozporządzenia.

Bez zagłębiania się w szczegóły, aby uznać daną pracę za pracę w warunkach uciążliwych w pierwszym kroku musi to być praca w warunkach trudnych, a dopiero potem musi spełniać dodatkowe przesłanki.

Skoro praca Nauczyciela w szkole ponadgimnazjalnej z Uczniem posiadającym orzeczenie nie jest pracą w warunkach trudnych, to tym samym nie jest pracą w warunkach uciążliwych i nie upoważnia do dodatku za warunki pracy.

Podstawa prawna:

Autor: Danuta Skrzypek – edukator, menadżer oświaty, wieloletni Dyrektor szkoły, specjalista organizacji procesu kształcenia i zarządzania jakością pracy szkoły. 

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.