Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Dodatek stażowy dla księgowego w dodatkowym miejscu pracy

Pytanie Użytkownika

Główny księgowy jest zatrudniony w szkole na zastępstwo za nieobecnego długotrwale pracownika (też głównego księgowego) na pół etatu i pracuje jednocześnie w innej szkole w pełnym wymiarze czasu pracy. Czy w szkole, w której jest zatrudniony na zastępstwo na 1/2 etatu, powinien mieć wypłacany dodatek stażowy?

Odpowiedź naszego eksperta

Tak. Pod warunkiem, że legitymuje się okresami dodatkowego zatrudnienia, które nie zostały zaliczone do stażu w podstawowym miejscu pracy. Jeżeli główny księgowy szkoły zatrudniony jest jednocześnie na podstawie dwóch umów o pracę, to uprawnienia pracownika do dodatku za wieloletnią pracę należy ustalić odrębnie dla każdego stosunku pracy.

Uzasadnienie:

Status prawny pracowników niebędących Nauczycielami zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego określają przepisy o pracownikach samorządowych (co wynika z art. 5d ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty – Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, jeżeli księgowy pozostaje jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy – przy ustalaniu prawa pracownika do dodatku za wieloletnią pracę należy stosować następujące zasady:

  • prawo do dodatku ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy;
  • do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, a także inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze;
  • do okresu zatrudnienia dodatkowego nie podlegają zaliczeniu okresy zatrudnienia podstawowego.

Uwzględniając powyższe zasady – główny księgowy powinien wskazać, który stosunek pracy jest dla niego podstawowym, a który dodatkowym.

Przy obliczaniu stażu pracy w celu ustalania prawa pracownika do dodatku za staż pracy w podstawowym stosunku pracy – do stażu pracy zaliczone zostaną wszystkie zakończone okresy zatrudnienia. Natomiast w dodatkowym miejscu zatrudnienia, w naszym przypadku najpewniej przy zastępstwie –  przy ustalaniu uprawnień pracownika do dodatku za wieloletnią pracę należy wliczyć okresy dodatkowego zatrudnienia (będą to te okresy, które nie zostały uwzględnione przy ustalaniu stażu pracy w podstawowym miejscu zatrudnienia). Jeśli pracownik nie posiada zakończonych okresów dodatkowego zatrudnienia – prawo do dodatku za wieloletnią pracę „wypracowuje” od początku, tzn. w dodatkowym miejscu zatrudnienia pracownik uzyska prawo do dodatku stażowego dopiero po 5 latach pracy.

 

Podstawa prawna:

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.