Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Dodatek funkcyjny dla Opiekuna stażu

Pytanie Użytkownika

Czy Opiekunowi stażu należy wypłacać dodatek funkcyjny, jeśli Nauczyciel stażysta jest przez kilka miesięcy nieobecny (urlop macierzyński)?

Odpowiedź naszego eksperta

Kiedy przysługuje dodatek funkcyjny

Co do zasady, dodatek funkcyjny nie przysługuje w okresach, kiedy Nauczyciel nie pełni obowiązków związanych z określoną funkcją. Dodatek funkcyjny Opiekuna stażu przysługuje za okres odbywania stażu przez Nauczyciela. W związku z przerwą w odbywaniu stażu przez Nauczyciela, Nauczyciel-Opiekun stażu nie wypełnia swojej funkcji. Wznowi jej wypełnianie z chwilą powrotu Nauczyciela z urlopu macierzyńskiego.

Rozstrzyga regulamin organu prowadzącego

Jednak o tym, czy Opiekun stażu będzie dostawał dodatek funkcyjny w czasie urlopu macierzyńskiego Nauczyciela odbywającego staż, rozstrzyga regulamin, jaki w sprawie warunków wypłacania dodatków przyjmie organ prowadzący szkołę. Ogólnie stosowaną zasadą jest, że dodatek funkcyjny dla Opiekuna stażu nie przysługuje w okresach, kiedy Nauczyciel zaprzestał pełnienia obowiązków związanych ze sprawowaniem określonych funkcji, jednak w zależności od organu prowadzącego szczegółowe regulacje w tym zakresie mogą się różnić.

Kwestię dodatku dla Opiekuna stażu regulują z jednej strony przepisy Rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracya z drugiej Karta Nauczyciela [KN]. Zgodnie z przepisem § 5 pkt 2 lit. c rozporządzenia, Nauczyciele, którym powierzono sprawowanie funkcji Opiekuna stażu, uprawnieni są do uzyskania dodatku funkcyjnego. Natomiast w myśl przepisu art. 30 ust. 6 pkt 1 KN, szczegółowe warunki przyznawania dodatków i wysokość ich stawek określa organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego w drodze regulaminu (tzw. regulaminu wynagradzania).

Wstrzymanie wypłacania dodatku

W mojej ocenie jeśli w regulaminie wynagradzania Nauczycieli nie ma zapisów dotyczących wstrzymania przysługiwania dodatku funkcyjnego w związku z zaprzestaniem pełnienia obowiązków Opiekuna stażu w okresie, na który został przyznany dodatek z tytułu sprawowania funkcji Opiekuna stażu, to nie ma podstaw prawnych przerwania wypłacania dodatku w tym okresie.

Nadmieniam jednak, że prawo do zaprzestania wypłacania dodatku funkcyjnego w opisanej sytuacji, według niektórych, można wstrzymać tylko na podstawie Karty Nauczyciela i wskazanego rozporządzenia.

 

Podstawa prawna:

Autor: Dariusz Skrzyński – prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.