Kontakt

O portalu | Widżet | Regulamin portalu

Doradca Dyrektora

Asystent edukacji romskiej

Pytanie Użytkownika

Kiedy i na jakich zasadach można zatrudnić w szkole ponadgimnazjalnej w charakterze pomocy Nauczyciela Asystenta edukacji romskiej? Kto ponosi koszty wynagrodzenia tej osoby? Od ilu Uczniów będących w mniejszości romskiej należy zatrudnić Asystenta? Dodam, że pismo od Rodziców wpłynęło 2.10.2013 r. (w sumie 2 Uczniów).

Odpowiedź naszego eksperta

Zatrudnianie Asystentów edukacji romskiej od 2006 r. finansowane jest ze zwiększonej subwencji oświatowej dla szkół organizujących dodatkowe zadania edukacyjne dla Uczniów romskich. Podstawę prawną ich zatrudnienia w szkołach, w których uczą się dzieci pochodzenia romskiego, jest § 11 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 listopada 2007 r. w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym, stanowiący, że w szkole można zatrudnić w charakterze pomocy Nauczyciela Asystenta edukacji romskiej. Asystent edukacji romskiej udziela młodzieży pochodzenia romskiego pomocy w kontaktach ze środowiskiem szkolnym, a także współdziała z ich Rodzicami oraz szkołą.

Asystenci edukacji romskiej nie są pracownikami z uprawnieniami pedagogicznymi (nie podlegają przepisom ustawy Karta Nauczyciela). Są oni pracownikami samorządowymi, zajmującymi stanowisko pomocnicze w jednostkach działających w zakresie oświaty, określone jako pomoc Nauczyciela. Przepisy nie uzależniają zatrudnienia Asystenta od liczby Uczniów będących w mniejszości romskiej.

 

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 listopada 2007 r. w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym (Dz. U. z 2007 Nr 214, poz. 1579 z późn. zm.).

Autor: Dariusz Skrzyński, prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

 

dodaj do aktówki

Udostępnij:

Komentarze do artykułu (0) skomentuj

LogowanieZaloguj się aby dodać komentarz

pokaż keystroke

Jeśli zapomniałeś hasła, przejdź na stronę LIBRUS Synergia i skorzystaj z opcji „zapomniałem hasła".

Bądź na bieżąco!

Nie pozwól, by coś ważnego uszło Twojej uwadze. Jeśli powyższy artykuł jest dla Ciebie interesujący, dodaj podobne artykuły do powiadomień. Możesz również otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach do tego artykułu. Więcej informacji na temat powiadomień oraz szczegółowe ustawienia znajdziesz na podstronie Centrum Powiadomień.

powiadom mnie o podobnych artykułach powiadom mnie o nowych komentarzach

Lumen

PCG Akademia

Squla

WSiP

Uniqa

WDB

AIG

Plagiat.pl

MegaMatma

KND

DD

PCG

MEDICOVER

iq.pl

aSc

PayU

AXA

Interrisk

widok klasyczny
x

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.